Ek Ödeme Nedir, Nasıl Hesaplanır? Tüm Kadrolar İçin Ek Ödeme Oranları Tablosu

Ek Ödeme Oranları

Ek Ödeme Nedir, Nasıl Hesaplanır? Tüm Kadrolar İçin Ek Ödeme Oranları Tablosu
Yayınlama: 08.03.2022
A+
A-

Ek Ödeme nedir, ek ödeme oranları

Ek Ödeme Nedir?

Bilindiği üzere Devlet memurlarının maaşları farklı kazanç kalemlerinin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Ek ödeme de bu gelir kalemlerinden bir tanesidir. Ek ödeme oranları 375 sayılı KHK da düzenlenmiş olup söz konusu oranlar adı geçen KHK’ya ekli 1 SAYILI CETVEL de yer almaktadır.

Ek Ödeme Nasıl Hesaplanır?

Ek ödeme en yüksek Devlet memuru aylığının (Ek gösterge dahil) memur maaş katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak tutara ek ödeme oranının uygulanmasıyla hesaplanır. Örneğin (2022 yılı 1 dönem memur maaş katsayısı 0,235445 olduğundan hareketle) ek ödeme puanı 90 olan bir memurun ek ödeme tutarı şu şekilde hesaplanacaktır.

9500 X 0,235445 X 90/100= 2.013,05 TL

Ek Ödeme Tutarından Hangi Yasal Kesintiler Yapılır?

Ek ödeme tutarı sadece damga vergisi matrahına dahil edilir. Gelir vergisi ve sigorta matrahına ise dahil edilmeyeceğinden gelir vergisi yada sigorta primi adı altında herhangi bir kesinti yapılamaz.

adı geçen Aşağıdaki tabloda hizmet sınıfları ve kadro unvanlarına göre Devlet memurlarının ek ödeme puanlarını görebilirsiniz…

Ek Ödeme Oranları

[embeddoc url=”http://localhost:81/iscimemur/wp-content/uploads/2022/03/Ek-Odeme-Puanlari-PDF.pdf”]


iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.