İç Mimarlık Mezunu Olan Personelin Sözleşmeli Olarak Hangi Kadroda İstihdam Edilebilir?

İç Mimarlık Mezunu Olan Personelin Sözleşmeli Olarak Hangi Kadroda İstihdam Edilebilir?
Yayınlama: 25.03.2022
A+
A-

İç Mimarlık mezunu olan personel sözleşmeli olarak hangi kadroda istihdam edilebilir?

T.C.
ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI
Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü

Sayı: 83683335-622.02-E.166639

Konu: Sözleşmeli Personel

Tarih: 10/08/2020

………. VALİLİĞİNE

(Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü)

İlgi: …. tarihli ve … sayılı yazı.

………. iç mimarlık programı mezunu………….. ‘un mimar veya dekoratör kadrosunda sözleşmeli personel olarak istihdam edilmesine ilişkin ilgi (b) yazınız ve ekleri incelenmiştir.

İlgi (a) Genelgemizin 1 inci maddesinde; “Sözleşmeli olarak çalıştırılan personelin, yürütülecek hizmetler için ihdas edilmiş kadro unvanının gerektirdiği nitelikleri taşımaları şarttır. Bu nitelikler konusunda, 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların eki “4 sayılı cetvel A- Sözleşmeli Personel Pozisyon Unvanları ile Asgari Nitelikleri Gösterir Cetvel” de aranan nitelikler veya Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelikte yer alan personel kadro unvanları için aranan nitelikler dikkate alınacaktır. ” hükmü yer almaktadır.

Ayrıca; Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’nın 03.02.2020 tarihli ve E.9052 sayılı yazısı ilişikte gönderilmiş olup, söz konusu yazıda iç mimarlık programından mezun olanların mimar kadrosuna atanmalarının uygun olmayacağı, ancak görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavında dekoratör kadrosuna başvuru yapabilecekleri ifade edilmektedir.

Bu çerçevede, adı geçenin mimar kadrosunda istihdam edilemeyeceği, ancak dekoratör kadrosunda sözleşmeli personel olarak çalıştırılmasının ilgili belediyenin takdirinde olduğu değerlendirilmektedir.

Bilgilerini rica ederim.

PDF İçin Tıklayın…


YÖK Kararı İçin Tıklayın…


Görüşler Sayfamız İçin Tıklayın…


Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek personel mevzuatı ile ilgili paylaşımlarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bizi İnstagram dan Takip Etmek İçin @iscimemurnet instagram

Bizi Twitter dan Takip Etmek İçin @iscimemur.net twitter

Facebook İnsan Kaynakları Grubumuza Katılmak İçin @iscimemur.net facebook 

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.