Kadrosu Değişen Memur Yeni Kadronun Maaşını Ne Zaman Alır?

Kadrosu değişen memur yeni kadronun maaşını ne zaman alır? Kadrosu değişen memur maaş farkı alır mı?

Kadrosu Değişen Memur Yeni Kadronun Maaşını Ne Zaman Alır?
Yayınlama: 20.10.2021
A+
A-

Kadrosu değişen memur yeni kadronun maaşını ne zaman alır? Kadrosu değişen memur maaş farkı alır mı?

Merhabalar, ben ….. Büyükşehir Belediyesinde 6. derecenin 2. kademesi hak ediş ve 6. dereceli Bilgisayar İşletmeni kadrosuyla görev yaparken Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı neticesinde 6. dereceli Mühendis kadrosuna 18.10.2021 tarihinde atandım. Bu durumda Mühendis maaşımı ne zaman alabilirim? Ayrıca 18.10 ile 14.11 tarihleri arası maaş farkı alabilir miyim? Kolay Gelsin…

Kadrosu Değişen Memur Yeni Kadronun Maaşını Ne Zaman Alır?

Öncelikle yeni görevinizde başarılar dilerim. Sorunuzun cevabına gelince;

657 sayılı Kanunun 167. maddesine istinaden Mühendis maaşınız takip eden aybaşından itibaren ödenmeye başlanacaktır. Yani 15.11.2021 tarihinde maaşınızı Mühendis olarak alacaksınız.

Kadrosu Değişen Memur Maaş Farkı Alır Mı?

Maaş farkı alıp alamayacağınız hususunda ise atamanız 657 sayılı Kanunun 68/B bendine istinaden yapılmadığından, 18.10.2021 ile 14.11.2021 dönemi arası maaş farkının tarafınıza ödenmesi mümkün değildir. Bu konu ile ilgili Danıştay 2. Dairesinin 2008/3224 Esas ve 2013/1130 sayılı Kararı mevcuttur. Fakat söz konusu hususta maaş farkının ödenmesi gerektiğine yönelik yargı kararları da vardır.

Ancak uygulamada tüm kamu kurumları atamayı takip eden aybaşından itibaren ödeme yapmaktadır.

Bu karışıklığı önlemek ve herhangi bir olumsuzluğa sebebiyet vermemek için 2022-2023 Toplu Sözleşmesine aşağıdaki hüküm konulmuştur.

Görev değişikliklerinde aylığa hak kazanma

MADDE 49 – Devlet memurlarından daha yüksek aylık öngörülen başka kadrolara görev veya unvan değişikliği suretiyle atananların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 167 nci maddesi uyarınca aylığa hak kazanmalarında, anılan maddede yer alan “görevine başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren” ibaresi, “görevine başladığı tarihten itibaren” şeklinde uygulanır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus toplu sözleşmenin yürürlük başlangıç tarihi 01 Ocak 2022 olduğundan söz konusu düzenleme bahsi geçen tarihten itibaren atanan memurlar için geçerli olacaktır. Bu düzenleme ile “takip eden aybaşı ifadesi“görevine başladığı tarihten itibaren” şeklinde düzenlenmiştir. Bu düzenleme ile memurlar üst göreve veya mali olarak daha iyi bir göreve atandıklarında göreve başladıkları tarihten itibaren maaş farklarını alacaktır. (Kadrosu değişen memur maaş farkı alır mı?)

Selim SALTAN


Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek personel mevzuatı ile ilgili paylaşımlarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.