Bakan Bilgin Açıkladı: EYT, Sözleşmeli Personel ve Taşeron İşçiler Sorunu Ne Zaman Çözülecek?

Bakan Bilgin Açıkladı: EYT, Sözleşmeli Personel ve Taşeron İşçiler Sorunu Ne Zaman Çözülecek?
Yayınlama: 02.07.2022
A+
A-

EYT, Sözleşmeli Personel ve Taşeron İşçiler Sorunu Ne Zaman Çözülecek?

Bil televizyon kanalında canlı yayına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN EYT konusu ile kamuda çalışan sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Bilindiği üzere asgari ücrete yüzde 30 civarındaki artış yapılarak 4253,40 TL olan net asgari ücret 5500,35 TL’ye yükseltilmişti. Sırada ise EYT ve sözleşmeli personele kadro konusu var.

Daha önce muhtelif zamanlarda hükümetin verdiği diğer sözlerden olan EYT ve sözleşmeli personele kadro konuları hala çözüm bekliyor. Bakan Bilgin katıldığı televizyon programında asgari ücretten sonra bu konularla ilgili de adım atacaklarının sinyalini verdi.

Sunucunun sorduğu EYT sorusuna Bakan Bilgin’in verdiği cevap şöyle oldu;

“Şimdi biz şöyle çalışıyoruz Erhan Bey. Ben bunu birkaç televizyon programında da açıkladım.

Önümüzdeki proje ne? Önümüzdeki gündem ne?

İşte asgari ücret girdi araya…

Uzun süre, yaklaşık bir yıla kadar 3600’ü çalışmıştık. Çünkü çok kapsamlı, çok adil olmamız gereken bir şey. Biraz önce vurgulamaya çalıştım. Kamu personelinin fonksiyonel farklılaşmasına dayanan bir statü farklılaşması uygundur. Fonksiyonel farklılaşma ile statü farklılaşması arasında dengesizlik olursa kamu çalışanı hem toplumsal psikoloji bakımından hem iş verimliliği açısından sorunla baş başa bırakırız, sorunların içerisine çekeriz. Ona dikkat ettik. Uzun çalışmamızın sebebi oydu. Ama neticeyi aldık.

Arkasından asgari ücret geldi. Şimdi bizim sözleşmeli personel var.

Kamuda çok farklı düzeylerde, çok farklı biçimlerde tanımlanmış sözleşmeliler var. Sözleşmeliler sorununu çözmek zorundayız. Önümüzdeki dosya o…

Sırada o var…

Ondan sonra EYT var…

Ondan sonra tekrar asgari ücret var.

Ondan sonra geçici işçilerimiz var. geçici işçiler sorunumuz var.

Ondan sonra taşeron işçiler sorunu var.

önümüzde bir çok dosya var.

Bunlarla ilgili aklımızda bir takvimimiz var. Tahmin ediyorum bir dahaki asgari ücret görüşmelerine kadar bunlardan bir kaçını daha tamamlayacağız.”

Listenin İlk Sırasında Ne Var?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e soru yönelten sunucu listenin ilk sırasında ne olduğunu sorunca Bakan Bilgin ilk sırada sözleşmeliler var.” şeklinde cevap verdi.

Sunucunun ikinci sırada ne var sorusuna ise Bakan Bilgin geçici işçiler ve EYT diyerek EYT konusunun ikinci sırada olduğunu söyledi.

Sunucunun;

Şunu söyleyebilir miyim öyleyse, yıl sonuna kadar ve 2023 yılı içinde bu sorunlu alanların tek tek halledileceği sonucuna varabilir miyim, bunu söyleyebilir miyim?

şeklindeki soruya ise Bakan Bilgin;

“Kesinlikle, kesinlikle…”

diyerek cevap verdi.

Bakan Bilgin açıklamasında önlerindeki dosyalardan bahsederek ilk sırada sözleşmeli personel, ikinci sırada EYT, daha sonrada tekrar asgari ücret meselesi olduğunu söylemesi dikkat çekti. Asgari ücretten kastedilenin 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak asgari ücret olduğuna göre, 2023 asgari ücret görüşmeleri başlamadan önce yani önümüzdeki yaklaşık beş aylık süre içerisinde sözleşmeli personel ve EYT konusunda adım atılacağı veya çözüme kavuşturulacağı yorumu yapılabilir.

Ayrıca Bakan Bilgin’in konuşmasında taşeron işçilerden de bahsetmesi;

Acaba belediyelerde çalışan şirket personeli işçiler de kadrolu işçi statüsüne geçirilir mi?

sorusunu akıllara getirdi.


MAAŞ HESAPLAMA PROGRAMLARIMIZ

⇒ Memur Maaşı Hesaplama Programımız için Tıklayın


⇒ Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programımız İçin Tıklayın


HERKES İÇİN DENEME SINAVLARI

⇒ Deneme Sınavlarına Katılmak İçin Tıklayın


⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.