Türkiye’den çekilen dev firmalara bir yenisi daha eklendi

Türkiye’den çekilen dev firmalara bir yenisi daha eklendi
Yayınlama: 11.09.2022
A+
A-

Dev Teknoloji Firması Türkiye’den Çekildi

1935 yılında Japonya’nın Tokyo şehrinde kurulan ve pek çok elektronik ürünün üretimini gerçekleştiren teknoloji firması Fujitsu, uzun yıllardır faaliyet gösterdiği Türkiye pazarından çekildi.

Japonya merkezli teknoloji üreticisi Fujitsu, Türkiye’den resmen çekildi. Avrupa ve Orta Doğu operasyonlarını 2019 yılında yeniden inşa etmeye karar veren Fujitsu, bu kapsamda Türkiye’den ayrılmayı planladığını söylemişti. Japon şirket, yaklaşık üç yıllık sürecin ardından Türkiye’den resmi olarak çekildi.

1 Nisan 2019 yılında yeni bir stratejiye geçen ve Türkiye’yi destek bölgesinden çıkaran Fujitsu, yeni stratejini uygulamaya başladı. 2020 yılında Fujitsu Technology Solutions Bilişim Limited Şirketi haklarını elden çıkaran firma, Eylül ayı itibarıyla ülkemizden tamamen çekildi.

Fujitsu’nun 2019 yılındaki son resmi rakamlarına göre, Türkiye’de 2 ofise ve 100’den fazla çalışana sahipti. Ayrıca 2,5 milyondan fazla ürün ve yazılıma destek sunuyordu. Bilgisayar parçaları, depolama, güvenlik ve sunucu çözümleri üreten firma, hem özel şirket hem de devlet kurumlarında aktif olarak kullanılan ürünlere sahip.

Fujitsu’nun Türkiye’deki operasyonları Hitay Holding tarafından satın alınmıştı. Japon şirketin ülkemizden çekilmesiyle birlikte operasyonların nasıl etkileneceği şimdilik bilinmiyor. Fakat Hitay Holding’in servislere ve ürünlere resmi distribütör olarak destek sağlaması bekleniyor.

Fujitsu’nun yeni strateji kapsamında büyüyen pazarlara ve Ar-Ge projelerine yönelmesi bekleniyor. Japon firma, yıllık 2,5 milyar dolar bütçe ile depolamadan güvenliğe kadar tüm dünyada çeşitli araştırmalar yürütüyor.

Kaynak: shiftdelete.net


⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.