Üç Ay Peş Peşe Sadece Asgari Ödeme Yapanın Kartı Kapatılacak İddiaları Yalanlandı

Üç ay peş peşe sadece asgari ödeme yapanın kartı kapatılacak şddiaları Dezerformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yalanlandı.

Üç Ay Peş Peşe Sadece Asgari Ödeme Yapanın Kartı Kapatılacak İddiaları Yalanlandı
Yayınlama: 02.06.2024
Düzenleme: 02.06.2024 12:16
A+
A-

Üç Ay Peş Peşe Sadece Asgari Ödeme Yapanın Kartı Kapatılacak İddiaları Yalanlandı

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezinin (DMM) sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, ‘3 ay peş peşe sadece ‘asgari ödeme’ yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak’ iddiası doğru değildir” denildi.

Açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartının kullanımına kapatılmasına yönelik bir çalışmasının veya düzenlemesinin bulunmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Yönetmelik gereği bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı, toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına kapatılmaktadır. Üst üste üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartları ise hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatılmaktadır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar artırılamamakta ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulmaktadır. Piyasaların işleyişini bozabilecek spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz.

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.