Asgari ücret tespit komisyonu toplantıları ne zaman? Kim ne kadar istiyor?

Asgari ücret tespit komisyonu toplantıları ne zaman? Kim ne kadar istiyor?
Yayınlama: 05.12.2022
A+
A-

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantıları Ne Zaman? Hangi Rakamlar Telaffuz Ediliyor?

2022 yılı biterken en çok konuşulan konuların başında 2023 yılında uygulanacak asgari ücret tutarı geliyor.

Yeni asgari ücret tutarı Aralık ayı içerinde yapılacak toplantılarla belirlenecek olup ilk toplantı 7 Aralık 2022’de, ikinci toplantı ise 14 Aralık 2022 yılında yapılacak.

Yeni asgari ücret tutarı ise Aralık ayının son haftasında açıklanacak.

Şimdiye kadar bir çok farklı kesimden asgari ücret tutarıyla ilgili açıklamalar yapıldı.

Hükümet kanadı enflasyonun tahribatını ortadan kaldıracak bir rakamda anlaşılacağını ümit ettiğini söylerken hem işçiyi memnun edecek hem de işverenlerin ödeme kabiliyeti içerisinde olacak bir tutar üzerinde çalışıldığını söylüyor.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY asgari ücretin en az 7 bin 785 TL olması gerektiğini ve telaffuz edilen bu tutarın kırmızı çizgilerini olduğunu ifade ederken yaptığı bu açıklama bir çok kesim tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

DİSK Genel Başkanı Arzu ÇERKEZOĞLU ‘da asgari ücret tutarı hakkında fikrini beyan edenlerden birisi. Çerkezoğlu yaptığı açıklamada asgari ücretin en az net 13.200,00 TL olması gerektiğini söyledi.

Aralık ayı en hareketli aylardan birisi olacağı şimdiden belli olmuşken çalışanları yakından ilgilendiren pek çok konunun bu ayda kamuoyu ile paylaşılacağı biliniyor.


Telegram kanalımıza katılmak için tıklayın >> t.me/iscimemurnet


⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.