Ücret Kesme Cezalarının Yatırılacağı Hesap Numarası Değişti

Ücret Kesme Cezalarının Yatırılacağı Hesap Numarası Değişti
Yayınlama: 06.09.2021
A+
A-

Ücret kesme cezaları nereye yatırılır? Yevmiye cezaları nereye yatırılır? Ücret kesme cezalarının yatırılacağı hesap numarası…

Bilindiği üzere 2011 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adıyla kurulan ve 2018 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birleşerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adını alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 21 Nisan 2021 tarihinde yeniden isim değiştirdi. Söz konusu bakanlık Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak ismini değiştirirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da müstakil bir bakanlık olarak ortaya çıktı.

Bu durum elbette birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Bu değişikliklerden bir tanesi de ücret kesme cezaları ile işçilerin ücretlerinden kesilen tutarların yatırılacağı hesap numarasındaki değişiklik oldu. Daha önce Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ilgili hesabına yatırılan bu kesintiler artık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yeni hesabına yatırılacak.

Ücret Kesme Cezası Nedir?

Ücret kesme cezası 4857 sayılı İş Kanunu’nun 38. maddesinde düzenlenmiş olup söz konusu kanun maddesi şu şekildedir.

“İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.
İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.
Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye’de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi  temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.”

Ücret kesme cezası hakkında bilinmesi gereken tüm detayları daha önceki bir yazımızla ele almıştık. Konu hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yayımladığı duyuruya göre ücret kesme cezalarının yatırılacağı hesap numarası değişmiştir. Söz konusu yeni hesap numarasına adı geçen bakanlığın internet sitesinden ulaşabileceğiniz aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Yevmiye Cezaları Nereye Yatırılır? Tıklayın…

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.