90 bin işçinin kadroya geçirilmesiyle ilgili çalışma tamam

90 bin işçinin kadroya geçirilmesiyle ilgili çalışma tamam
Yayınlama: 24.09.2022
A+
A-

90 Bin İşçinin Kadroya Geçirilmesiyle İlgili Çalışma Tamam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) Genel Başkanı Mahmut Arslan’ı ziyaret ederek, Necati Çelik Toplantı Salonu’nda basın açıklamasında bulundu.

Bilgin, Aralık ayında asgari ücretin yeniden değerlendirileceğini hatırlatarak, “Enflasyonun tahribatını dikkate alarak yeni bir değerlendirme sonucunda kararımızı açıklayacağız.

3600 düzenlemesiyle kamu personeli arasında yaklaşık 6 milyona yakın bir çalışanın emeklilikteki hayatını düzenleyecek ciddi bir reforma imza attık.

EYT sorunu 99 öncesi işe başlayanların karşılaştığı emeklilikle ilgili bir sorundur. Prim gün sayısını doldurmuş olan, yılı tamamlamış olanların karşılaştığı bir sorun, yaşla ilgili bir problemdi onunla ilgili bir çözüm aşamasına geldik.

O dosyayı tamamladığımız gün bir basın toplantısıyla ya da başka bir şekilde kamuoyuyla paylaşacağız.

Acil olan sorunların ertelenmemesi ve çözülmesi gerekiyor. Mesela geçici işçiler sorunu, ben 2000 yılında genel müdürdüm bizim geçici işçilerimiz vardı Demiryolları ile görüşüyorum geçici işçilerimiz hala geçici işçi. Bunu çözeceğiz, geçici işçilik meselesinin çözülmesi lazım.

696 ile geçen işçilerin problemleri var, onların çözülmesi daha kolay, o konuda hazırlıklarımız tamamlandı ama orada önemli olan diğer bir sorun da yaklaşık 1 milyon işçi geçti ama o günün şartlarında 90 bin civarında işçi kapsam dışında kaldı. Onların kamuya kadrolu olarak geçmesi konusundaki çalışmalarımızı da tamamladık. Onun da belli bir aşamadan sonra uygulamaya sokulacağının haberini vermek isterim” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, dünyanın yaşadığı krizlerin etkisi altında olduğuna değinen Bilgin, “Türkiye aynı zamanda dünyanın karşı karşıya kaldığı bu krizlerin, savaşın sonuçlarının eklendiği tabloda insanlık için çok önemli adımlar attı. Türkiye’nin ekonomik politikalarında da enflasyon sorununun tahribatlarını aşacak bir yaklaşımı benimsediğini ve bunu her alanda uygulamaya koyulacağını belirtmek isterim” dedi.

“Toplu Sözleşmede Elde Edilen Ücretin Yılsonunda Geçerliliğini Koruyacak Seviyede Kalması İle İlgili Olumlu Bir Yaklaşım İçerisindeyiz”

Bakan Bilgin, vergi ile ilgili sorunların da olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

“Toplu sözleşmelerde tüm sendikacılarımızın bize söyledikleri bir şey var: ‘Toplu sözleşmede elde ettiğimiz ücreti, toplu sözleşmenin sonuna kadar elde etmek istiyoruz’ diyorlar.

Yani vergi dilimlerindeki artışın ücretlerinin niteliğini, alım gücünü aşındırmamasını istiyorlar, bu haklı bir taleptir. Bu konuda da Hazine ve Maliye Bakanımızla görüşmelerimiz var.

Özellikle toplu sözleşme ile elde edilen ücretleri anlamsız hale getiren vergideki oynaklığın düzenlenmesi gerekir, Bakan Bey ile görüştüm, olumlu bir yaklaşım içerisinde olduğumuzu belirtmek isterim.”

Sendikaların emekçilerin sözcüsü olduklarının altını çizen Bilgin, “Türkiye’deki üç büyük konfederasyonun taleplerini çalışma programımızın öncelikli meseleleri halinde ele alıyoruz. Bu taleplerin, Türkiye’nin en dinamik kesimlerinin toplumsal talepleri olduğunun farkındayız” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, Sözleşmeli Personelin Kadroya alınması konusunun ne zaman açıklanacağı ile ilgili sorulan bir soru üzerine, “Sözleşmeli Personel konusunda biz hazırlığımızı yaptık Bakanlar Kurulu’nda gündeme geldikten, Sayın Cumhurbaşkanımızla nihai değerlendirmemizi yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşırız” cevabını verdi.

“Asgari Ücret ile ilgili enflasyona ezdirilmeyeceğine vurgu yaptığınızı görüyoruz. Orta Vadeli Programda yılsonu için yüzde 65 gibi bir enflasyon beklentisi var. Müzakerelerin bu rakam üzerinden yapılacağını söylemek yanlış olur mu?” sorusu üzerine ise Bilgin, “Orta Vadeli Plandaki enflasyon hedefi farklı bir şey, çıkacak reel enflasyon nedir? Ne olacaktır? O gün onu değerlendireceğiz. Şimdiden bir rakam ya da oran söylemek mümkün değil ama Aralık ayında ortaya çıkan tabloya göre değerlendirmemizi yapacağız” dedi.

 “Vergi dilimi ile ilgili sendikaların ortak talebi yüzde 10 gibi bir baraj olması, siz sayın bakan ile herhangi bir yüzdelik baraj görüştünüz mü ya da sizin kafanızdaki düşünce nedir? Vergi dilimi ile ilgili en makul yol nasıl bulunabilir?” sorusuna ise Bakan Bilgin, şöyle cevap verdi:

“Toplu sözleşmede prensip olarak benim yaklaşımım toplu sözleşmede elde edilen ücretin yılsonunda geçerliliğini koruyacak seviyede bir verginin dikkate alınması. Daha da önemlisi kriz döneminde bunun sabitlenmesi.”

“SSK ve Bağ-Kur prim gün farklılıklarının kapatılacağını, eşitleneceğini belirtmiştiniz. Bu hususta prim gün farkları eşitlenecek mi ve bu dönemde düzenleme hangi kapsamda olacak?” sorusuna ise Bakan Bilgin, “Prim miktarlarına göre emeklilik ve emeklilik aylıklarının arasındaki dengesizliklerin giderilmesi gerektiğini vurgulamak için söylediğim bir cümle o” şeklinde yanıt verdi.


⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.