Benzin, motorin ve LPG’de fiyatlar düşecek

Benzin, motorin ve LPG’de fiyatlar düşecek
Yayınlama: 01.09.2022
A+
A-

Benzin, Motorin ve LPG’de Fiyatlar Düşecek

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimiyle birlikte mart ayında 140 dolara kadar dayanan ve rekorları alt üst eden Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanma devam ediyor. Savaşın ardından inişli çıkışlı grafik sergileyen Brent petrol varil fiyatı Ağustos ayının başından bu yana 100 dolar bandında seyrediyordu. Eylül ayında tekrardan düşüş trendine giren Brent petrol 94 dolara kadar geriledi.

Petrol fiyatları geçtiğimiz haftayı kritik seviye olan 100 doların altında 99 dolardan kapatmıştı. Yeni haftaya artışla başlayan Brent petrol, dün 100 doların altına düşerek günü 95 dolar seviyesinde kapattı. 1 Eylül itibariyle düşüş trendini sürdüren Brent petrol 94 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Döviz kurundaki oynaklık ile Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanma akaryakıt fiyatlarına da zam veya indirim olarak yansıyor. Brent petrolün değer kaybı akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluşturdu.

Vatandaşlar tarafından yakından takip edilen akaryakıt fiyatlarına son 2 haftada art arda zam gelmişti. Motorin grubuna üst üste gelen 5 zammın ardından ise benzine indirim yapılmıştı. Son zam ve indirimlerin ardından motorin ile benzin arasındaki fark 6 liraya dayanırken benzinin litresi ortalama 20,20 TL’den satılırken motorinin litresi ise ortalama 27 liradan satılıyor.

Brent petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüş, akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluşturdu. Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 3 Eylül Cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere motorine 2 lira, benzine ise 1 lira 25 kuruş indirim geleceği iddia edildi.

LPG’de ise indirimin önümüzdeki hafta içinde indirim bekleniyor.

Kaynak: TGRT HABER


⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.