Karayolu Taşımacılığı Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yaş şartı düşürüldü

Bu gün yayımlanan Resmi Gazete’ye göre Karayolu Taşımacılığı Yönetmeliğinde bazı değişiklikler ve eklemeler yapıldı.Buna göre büyük otobüs sürücüleri için yaş şartı 26 dan 24 e düşürüldü.

Karayolu Taşımacılığı Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yaş şartı düşürüldü
Yayınlama: 14.01.2023
A+
A-

Karayolu Taşımacılığı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Bu gün yayımlanan Resmi Gazete ’ye göre Karayolu Taşımacılığı Yönetmeliğinde bazı değişiklikler ve eklemeler yapıldı. Buna göre büyük otobüs sürücüleri için yaş şartı 26 dan 24’e düşürüldü.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, Karayolu Taşımacılığı Yönetmeliğinde bazı değişiklikler yaptı ve kararlar Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bunlardan birisi büyük otobüs kullanacaklar için yaş şartı 26 dan 24 e düşürüldü. Sebep olarak şoför açığını kapatmak ve gençlere daha çok istihdam alanı açmak olarak gösterildi.

Görme engelli yolcular için rehber köpeklerin gerekli şartları sağladıktan sonra otobüslerde bulundurulabilmesine imkan sağlandı.

Diyaliz merkezinde tedavi gören engelli vatandaşları ve velilerini taşıyan firmalar için yetki belgesi alma kolaylığı sağlandı ve taşıt yaş şartı 12’den 15’e çıkarıldı.

Yolcu taşıma acenteliği alanında faaliyet gösterenlerin hizmet verebileceği firma sayısında artışa gidildi. Buna göre 10 olan firma sayısı en fazla 20’ye çıkarıldı. Ayrıca uluslararası çalışan yolcu acente firmaları artık yurt içinde de iş yapabilecekler.

Yolcu taşımacılığında konulmak istenen ek sefer bildirimleri için de kolaylıklar sağlanacak. Alınan kararlara göre Terminal işletmeciliği yapanlar için kısa isim, logo ve amblem kullanımında kolaylık sağlanacak ve mesleki saygınlık kriterlerini karşılayamayan firmalar için yetki belgesi iptali yerine geçici faaliyet durdurma işlemi uygulanacak.

Resmi Gazete İçin Tıklayın


Telegram kanalımıza katılmak için tıklayın >> t.me/iscimemurnet

iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

Güncel kamu personeli alım ilanları için Tıklayın

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.