Gündemdeki öğrenci affı düzenlemesinde Kanun koyucudan talebimizdir!

Gündemdeki öğrenci affı düzenlemesinde Kanun koyucudan talebimizdir!
Yayınlama: 16.05.2022
A+
A-

Gündemdeki öğrenci affı düzenlemesinde Kanun koyucudan talebimizdir

Yetkili makamlarca gündeme getirilen öğrenci affı ile ilgili düzenlemenin yakın bir tarihte yasalaşacağı anlaşılmaktadır. Af düzenlemesinden ise öğrencilik hakkını kaybetmiş epeyce bir kişinin faydalanabileceği belirtiliyor.

Bilindiği üzere önceki yıllarda 2 yıllık ön lisans mezunları Açık öğretim lisans bölümlerine direk geçiş yapabilmekteyken onların bu hakları mevzuat düzenlemesi ile birlikte iptal edilmişti. Örneğin önceleri 2 yıllık Turizm Ve Otelcilik Bölümü mezunu 4 yıllık iktisat bölümüne kayıt yaptırarak 3. sınıftan eğitime başlayabiliyorken artık söz konusu kişinin günümüzde böyle bir hakkı bulunmamaktadır. Ya da örneğin 4 yıllık iktisat bölümünü okurken iki yılın sonunda ön lisans diplomasını alarak okuldan ayrılana daha sonra lisans tamamlama hakkı verilirken bahse konu kişilere artık böyle bir hak tanınmamaktadır.

2018 yılındaki düzenlemede ne vardı?

2018 yılında yayınlanan 7143 sayılı VERGİ VE DİĞER BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN ’un 15’inci maddesi ile 2547 sayılı Kanuna Geçici 78’inci madde eklenerek öğrenci affı yasalaşmıştı.  Bu düzenleme ile ön lisans mezunlarına da belli bir dönem için lisans tamamlama hakkı verilmiştir.

Fakat düzenlemenin gerek kamuoyunda yeterince bilinmemesi ve gerekse de basın yolu ile gerekli bilgilendirmelerin yapılmaması nedeniyle lisans tamamlamak isteyen müstakbel öğrenci adayları bu haktan pek faydalanamamışlardı.

Öğrenci affı tekrar gündeme gelmişken…

Hazır öğrenci affı gündeme gelmişken Kanun koyucudan talebimiz yeni çıkacak öğrenci affının 7143 sayılı Kanundaki düzenlemenin aynısı şeklinde çıkarılması ve lisans tamamlamak isteyen kişilere yönelik yeni bir hak verilmesidir. Gündemdeki öğrenci affı düzenlemesinde Kanun koyucudan talebimizdir

Umarım talebimiz yetkili makamlarca kabul görür ve böyle bir düzenlemeyi bekleyen bir çok kişinin yüzü güldürülür…

Mevlana’nın  “Minareden düşenin parçası bulunurda, gönülden düşenin parçası bulunmaz.” sözü ile,

Her daim gönüllerde kalmanız dileğiyle,

Sağlıklı günler dilerim.

Selim SALTAN


Makale Arama Sayfamız İçin Tıklayın


Bizi Twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.