Kabine toplantısında neler görüşülecek? Bayram tatili kaç gün, Maaşlar erken ödenecek mi?

Kabine toplantısında neler görüşülecek? Bayram tatili kaç gün, Maaşlar erken ödenecek mi?
Yayınlama: 27.06.2022
A+
A-

Kabine Toplantısında Neler Görüşülecek? Bayram Tatili Kaç Gün, Maaşlar Erken Ödenecek Mi?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün (27/06/2022) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Milyonlarca çalışanın merakla beklediği toplantının çok önemli gündem maddeleri bulunuyor.

Asgari Ücrete Ara Zam Yapılır Mı?

Beştepe ‘de, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılacak toplantıda görüşülmesi beklenen konulardan biri asgari ücrete ara zam yapılmasına ilişkin olacak…

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin; Türkiye’nin, emekçilerini enflasyona ezdirmeyecek güçte bir ülke olduğunu söylemiş ve sözlerine, asgari ücrete ara zam konusunda işçi ve işveren sendikaları ile görüştüklerini eklemişti.

Bakan Bilgin’in asgari ücret açıklaması için tıklayın…

Asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılacağı şeklinde yorumlanan bu açıklamalar ise milyonlarca çalışanı heyecanlandırmıştı. Tüm bu gelişmeler asgari ücrete zam konusunda beklentinin yükselmesine neden olmuş ve kabine toplantısı sonrası konu hakkında açıklama yapılacağı ihtimalini güçlendirmiştir…

Memurun Ek Zam Beklentisi

Milyonlarca memur ve memur emeklisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı enflasyonun üzerinde zam yapacağız açıklamasıyla büyük bir beklenti içine girmişti. Hatta Bakan Bilgin “Diyelim ki enflasyon yüzde 37, diyelim ki yüzde 40, ne gerçekleşirse gerçekleşsin bunun üzerinde zam yapacağız” demişti. Dolayısıyla kabine toplantısı sonrası memur ve memur emeklisine verilecek ek zamla ilgili daha somut açıklamalar duyabiliriz.

Bakan Bilgin’in memura ek zam açıklaması için tıklayın…

Henüz Haziran ayına ait enflasyon verileri belli olmasa da, memura verilecek enflasyon farkı ile Temmuz zammına ilave olarak ek zam oranı da toplantıda telaffuz edilebilir.

Memur, Sözleşmeli ve Kamu İşçilerini Maaşı Erken Ödenir Mi?

8 Temmuz Kurban Bayramı arifesi, 9 Temmuz ise bayramın birinci günü. Dolayısıyla gerek kurban kesecek olanların gerekse farklı bir yerde geçirecek olanların yollara düşeceği uzun bir bayram tatili bizi bekliyor. Pek çok çalışanın bayram öncesinde paraya ihtiyaç duyacağı da aşikar. Bu anlamda hükümetin tüm memur ve kamu çalışanlarına bir jest yaparak maaşların erken ödenmesine karar verebileceği de en gerçekçi yorumlar arasında yer alıyor. Yani kabine toplantısı sonrası Sayın Cumhurbaşkanının bu konuda bir açıklama yapması çok yüksek ihtimal diyebiliriz.

Bayram tatili 9 Gün Olur Mu?

9-10-11 ve 12 Temmuz tarihleri Kurban Bayramı tatili. 15 Temmuz ise resmi tatil. Dolayısıyla bu iki tatilin arasında kalan 13 ve 14 Temmuz tarihleri kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personele idari izin olarak verilebilir. Esasında konuya ilişkin başta turizm sektörü olmak üzere iş dünyasında da büyük bir beklenti var. Bu sebeple 13 ve 14 Temmuz tarihlerinin idari izin olarak verilip verilmeyeceği de toplantının ana gündem maddelerinden olacak. Söz konusu tarihlerin idari izin olarak kullandırılması durumundaysa bayram tatili dokuz gün olacak…


MAAŞ HESAPLAMA PROGRAMLARIMIZ

⇒ Memur Maaşı Hesaplama Programımız için Tıklayın


⇒ Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programımız İçin Tıklayın


HERKES İÇİN DENEME SINAVLARI

⇒ Deneme Sınavlarına Katılmak İçin Tıklayın


⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.