Bakandan sevindiren açıklama: Tüm memurlara ve kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde zam yapacağız

Bakandan sevindiren açıklama: Tüm memurlara ve kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde zam yapacağız
Yayınlama: 24.06.2022
A+
A-

Tüm memurlara ve kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde zam yapacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Türkiye Kamu-Sen toplantısında yaptığı konuşmada asgari ücretli çalışanlardan tüm kamu çalışanlarına, memurlara, memur emeklilerine ve hatta işçi emeklilerine müjde vermiş oldu. Konuşmasında tüm memurlara ve kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde zam yapacağız vurgusu yapan bakan Bilgin’in konuşmasındaki dikkat çeken detaylar şu şekilde…

“Geçtiğimiz yıl enflasyon yüzde 36 iken biz yüzde 50’nin üzerinde asgari ücreti arttırdık. Tarihi bir adım attık, asgari ücret düzeyindeki bütün ücretlilerde gelir vergisi devre dışı kalsın dedik ve bunu gerçekleştirdik.

Fakat aralığın sonunda yaptığımız, ocağın başında yaptığımız bütün bu düzenlemeler enflasyondaki hızlı artış yüzünden unutuldu…

Geçenlerde 3600 meselesiyle ilgili açıkladığımız gibi başlangıçta dört gruba verilen meseleyi biz bütün çalışanlara ve bütün gruplara yaydık. Yaklaşık 5.3 milyon kamu çalışanı bu ek gösterge düzenlemesiyle yeni haklara sahip oldu. Daha önce hiç ek göstergesi olmayanlara da ek gösterge verildi…

Temmuzda yapacağımız düzenlemelerle birlikte bu rakamlar kamu çalışanlarımıza enflasyon karşısında bir nefes aldıracak.

Birazdan bahsedeceğim dediğim şey şu…

İlk altı aylık enflasyon oranı ne kadar olacak, açıklanacak yakında.

Buradan şunu ifade edeyim. Ben bazen televizyon ekranlarında görüyorum, bir çok açıklama yapan var. Hatta bazen uzman kılığında elinde kalemlerle falan hesaplamalar yapıyorlar. Çoğu yanlış hesaplamalar. Doğru rakamları bilmedikleri için yanlış yapıyorlar. Doğru rakamlar bizde var.

Şunu söyleyeyim onlara: enflasyon diyelim ki yüzde 37, diyelim ki yüzde 40,

Ne gerçekleşirse gerçekleşsin bunun üzerinde zam yapacağız. Kamu çalışanlarımızı koruyan bir oran, onlara sosyal bir koruma olarak ilave zam yapacağız.

Dolayısıyla Türkiye’nin emekçileri, Türkiye’nin çalışanları endişe etmesinler. Türk Devleti onların yanındadır. Türk Devleti sosyal bir Devlettir ve sosyal Devlet, çalışanlarını koruyan ve gözeten bir devlettir.

Ben bunu sık sık vurguluyorum. Bu sosyal Devlet kavramını Anayasa yazılırken muhtemelen batıdan tercüme ettiler. Ama bizim Devlet geleneğimizde zaten bu vardır.

Nedir o?

Kerim Devlet anlayışı vardır…

Kerim Devlet adil Devlettir. Kerim Devlet koruyucu Devlettir. Kerim Devlet cömert Devlettir. Çalışanların alın terini koruyan Devlettir…

Dolayısıyla Türkiye bu Temmuzdan itibaren sadece çalışan memurlarının, kamu çalışanlarının değil aynı zamanda emekli olan kamu çalışanlarının, 3600 ek gösterge ile koruduğumuz gibi, onlara ilave haklar verdiğimiz gibi bu defada enflasyona karşı aynı oranlarda, biraz önce bahsettiğim koruyucu sosyal güvenceyi onları da kapsayacak şekilde gerçekleştireceğiz.

Sadece kamu çalışanlarını mı?

Memurları mı?

Hayır…

İşçilerimizi de, emekli işçilerimizi de aynı şekilde koruyacağız.

Peki çalışan işçilerimizle ilgili bir düzenleme yapacak mıyız?

Sık sık sorulan sorulardan biri bu.

Elbette…

Çalışan emekçilerimizi de korumak bizim görevimizdir.

Önceki hafta işçi sendikalarımızla, bugün sabah işveren sendikalarımızla görüştüm. Bu konuda da çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalar tamamlandığı zaman, önümüzdeki hafta başında veya hafta ortasında bunu kamuoyuyla paylaşacağım.

Daha bir çok koruyucu düzenleme yapıyoruz.

Emekçiler şunu bilsinler…

Türk Devleti söz verdi. Onları enflasyona ezdirmeyecek. Enflasyonun tahribatını da onaracak.

Türkiye büyük bir ülkedir. Çalışanlarını koruyacak güçte bir ülkedir.

Emekçilerini sermayenin, çıkar gruplarının pençesine bırakmayacak, onlara karşı sosyal hukukunu koruyacak bir Devlettir.

Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın…”


MAAŞ HESAPLAMA PROGRAMLARIMIZ

⇒ Memur Maaşı Hesaplama Programımız için Tıklayın


⇒ Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programımız İçin Tıklayın


HERKES İÇİN DENEME SINAVLARI

⇒ Deneme Sınavlarına Katılmak İçin Tıklayın


⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.