Sözleşmeli Personele Aile Yardımı Ödeneği Verilir Mi?

Sözleşmeli Personele Aile Yardımı Ödeneği Verilir Mi?
Yayınlama: 24.03.2022
A+
A-

Sözleşmeli personele aile yardımı ödenip ödenmeyeceği hk.

T.C.
ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI
Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü

Sayı: E.-83683335-929-1908699

Konu: Sözleşmeli Personele Aile Yardımı

Tarih: 07/10/2021

………………….. VALİLİĞİNE

(Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü)

İlgi: …. tarihli ve … sayılı yazı.

…………. Belediyesinde 5393 sayılı Belediye Kanununun 49 uncu maddesi kapsamında çalıştırılan tam zamanlı sözleşmeli personele 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 203 üncü maddesine göre Devlet   memurlarına   ödenen   aile   yardımı ödeneği ödenip ödenmeyeceği hususunda görüş talep edilen ilgi yazı ve eki incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 8 inci maddesinde; “Ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışan sözleşmeli personel hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları ile döner sermaye işletmelerinde sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlerden aile yardımı ödeneğinden veya başka bir ad altında da olsa aynı amaçla yapılan herhangi bir ödemeden yararlanamayanlar ile 6191 sayılı Kanuna tabi personele, Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenir.” hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede; ………. Belediyesinde 5393 sayılı Kanunun 49 uncu maddesi kapsamında tam zamanlı sözleşmeli olarak çalıştırılan personele, Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneğinin ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim.

PDF İçin Tıklayın…


Görüşler Sayfamız İçin Tıklayın…


Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek personel mevzuatı ile ilgili paylaşımlarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bizi İnstagram dan Takip Etmek İçin @iscimemurnet instagram

Bizi Twitter dan Takip Etmek İçin @iscimemur.net twitter

Facebook İnsan Kaynakları Grubumuza Katılmak İçin @iscimemur.net facebook 

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.