Vergi Muafiyeti Kapsamında Netten Brüte Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programı

Vergi Muafiyeti Kapsamında Netten Brüte Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programı

Vergi Muafiyeti Kapsamında Netten Brüte Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programı
Yayınlama: 01.01.2022
A+
A-

Netten Brüte Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programı

25 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren 7349 sayılı Kanunun 2. maddesi ile artık memur, sözleşmeli ve işçi personellerde o ay asgari ücretlinin muaf olduğu vergi tutarı kadar vergiden muaf tutulacaklardır. Sözleşmeli personeller bilindiği üzere net ücret üzerinden sözleşme imzalayıp farklı eklentilerle birlikte maaş almaktadırlar. Bu doğrultuda sözleşmeli personelin sözleşesinde belirtilmiş net ücret tutarı önce brüt bir rakama çevrilmekte daha sonra bu brüt rakam üzerinden yasal kesintiler yapıldıktan sonra tekrar aynı net tutara ulaşılmaktadır.

Mevcut düzenlemeylede yani gelir ve damga vergisi muafiyeti dikkate alınarak sözleşmeli personellerin net ücretlerini brüt rakama çevirmek gerekmektedir. Zira vergi muafiyeti sonrası brüt rakam azalmakta dolayısıyla da sözleşmeli personellerin işverene olan maliyetinde bir miktar düşüş meydana gelmektedir. Bu hususu dikkate almadan yapılacak hesaplamalarda ise kamu zararı oluşacağı açıktır.

Bu noktada, www.iscimemur.net olarak, mahalli idarelerde görev yapan sözleşmeli personellerin net ücretlerini brüt rakama çevirecek bir program geliştirdik. Sitemiz takipçileri için hazırladığımız Vergi Muafiyeti Kapsamında Netten Brüte Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programı ile artık yeni düzenleme kapsamında sözleşmeli personellerin net ücretlerini brüt tutara çevirebilir, yasal kesintileri ve işverene maliyetini görebileceksiniz. Ayrıca bir bordroda yer alan tüm kalemleri içerdiğinden kendi bordronuzu da kolayca program aracılığı ile hesaplayabilirsiniz.

Program üzerinde gözümüzden kaçan hususlar varsa şayet bunları bize bildirmenizden mutlu oluruz. Gerek sosyal medya hesaplarımızdan gerekse yorum kısmından bizlere görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Vergi Muafiyeti Kapsamında Netten Brüte Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programımız İçin Tıklayın…

 

 

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. melih dedi ki:

  merhaba , netten brüte adlı programınız için teşekkür ederim. çok faydalı oldu. bu programın kilitsiz halini gönderme şansınız var mı acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba; Şuan sayfa koruması kaldırılmış haliyle tekrar yüklenmiştir. İndirebilirsiniz..

 2. Ahmet ŞAHİN dedi ki:

  Merhabalar, Bürüt ücret hesaplanırken formülde yer alan 85.241-86 rakamlarının neyi ifade ettiğini öğrenebilir miyim?
  İyi çalışmalar.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   Aslında formülü bir bütün olarak değerlendirmek gerekiyor. Adım adım şu şekilde izah edelim.
   1- Vergi istisnası tutarı net ücretten düşülür,
   2- 100 TL üzerinden örnek hesaplama yapılıp sabit bir rakam bulunur. Bunu yapmak için;
   a- 100 TL’den %14 SGK payı ve damga vergisi çıkartılır. Bu tutarda 85,241 TL’ye tekabül eder. 100-14-0,759= 85,241 TL. Bu sizin sorunuzun cevabını oluşturmaktadır. Daha sonra bu tutardan da kişinin bulunduğu vergi dilimine göre vergi tutarının düşülmesi gerekir. Formülün devamı bunu ifade eder. 85,241-86 X Vergi dilimi (Bilindiği üzere gelir vergisi brüt ücretten sigorta primi ve diğer bazı indirimler uygulandıktan sonra kalan tutar üzerinden kesilir. 86 rakamı da 100 TL’den indirilen %14 sigorta kişi payı sonrası elde edilen tutardır. Son olarak bulunan tutar 100’e bölünerek sabit rakam elde edilir.
   3- 1. madde de anlattığımız şekilde bulunan tutar 2-a maddesinde anlattığımız şekilde bulunan sabit rakama bölündüğünde ise (1/2-a) vergi istisnası kapsamında netten brüte ücret hesaplanmış olunur.
   Çalışmalarınızda başarılar dileriz…