Veznedar Kadrosunda Görev Yapanlara İlave Mali Sorumluluk Zammı

Veznedar Kadrosunda Görev Yapanlara İlave Mali Sorumluluk Zammı
Yayınlama: 23.03.2022
A+
A-

Veznedar kadrosunda görev yapan personele toplu sözleşme ile bazı hizmet kollarına getirilen ilave mali sorumluluk zammı verilip verilmeyeceği hk. Veznedar kadrosunda görev yapanlara ilave mali sorumluluk zammı

T.C.
ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI
Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü

Sayı: E.-53773008-622.02-2715831

Konu: Veznedar kadrosunda görev yapanlara ilave mali sorumluluk zammı

Tarih: 18.01.2022

………………….. BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

İlgi: 07.01.2022 tarihli ve 33793 sayılı yazınız

Başkanlığınızda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi veznedar kadrosunda görev yapan bir personelin toplu sözleşme ile bazı hizmet kollarına getirilen ilave mali sorumluluk zammı verilip verilmeyeceğine ilişkin ilgi yazı incelenmiştir.

Bilindiği üzere, Kamu Görevlilerinin Geneline Ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali Ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmenin 1 inci maddesinde, “(1) Bu Toplu Sözleşme; kamu görevlilerinin geneline ilişkin mali ve sosyal haklarla ilgili bölümü 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşlarının, her bir hizmet kolu kapsamına giren mali ve sosyal haklarla ilgili bölümü ise ilgili hizmet kolu kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarında istihdam edilen kamu görevlileri hakkında uygulanır.

(2) Bu Toplu Sözleşmede düzenlenmeyen mali ve sosyal haklar hakkında ilgili mevzuat hükümlerinin uygulanmasına devam olunur.” hükmü yer almakta olup; mezkur Sözleşmenin Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Hakların düzenlendiği Üçüncü Kısmının Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşmenin düzenlendiği Birinci Bölümünün 14 üncü maddesinde, “(1) Veznedar unvanlı kadrolarda bulunanlara 17/4/2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara göre ilave 700 puan mali sorumluluk zammı ödenir.” hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla, veznedar kadrosunda görev yapanlara ilave mali sorumluluk zammı ödenmesine yönelik düzenleme sadece Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Koluna giren Devlet memurları hakkında uygulanabilmesi mümkündür. Belediyeniz personeli ise yerel yönetim hizmet koluna dahil bulunmaktadır.
Bilgilerini rica ederim.

Bakan a.
Genel Müdür


PDF İçin Tıklayın…


Görüşler Sayfamız İçin Tıklayın…


Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek personel mevzuatı ile ilgili paylaşımlarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Bizi İnstagram dan Takip Etmek İçin @iscimemurnet instagram

Bizi Twitter dan Takip Etmek İçin @iscimemur.net twitter

Facebook İnsan Kaynakları Grubumuza Katılmak İçin @iscimemur.net facebook 


 

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.