BM’nin yeni İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk oldu. Volker Türk kimdir?

BM’nin yeni İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk oldu. Volker Türk kimdir?
Yayınlama: 10.09.2022
A+
A-

BM’nin Yeni İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk Oldu-Volker Türk Kimdir?

Michelle Bachelet’in görev süresinin dolmasının ardından Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine Avusturyalı diplomat Volker Türk atandı.

BM Cenevre Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Volker Türk’ü yeni Yüksek Komiser olarak karşılamaktan çok mutluyuz.” ifadesine yer verildi.

Yeni Yüksek Komiser Volker Türk ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bu makama atanmaktan onur duyduğunu belirterek, “Mesai arkadaşlarımla bizi bekleyen zorluklarla mücadele etmeyi bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Volker Türk Kimdir?

Avusturya’nın Linz kentinde 1965’te doğan Volker Türk, 2009’dan 2015’e kadar BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinde çeşitli üst düzey görevlerde bulundu.

Guterres’in 2019’da Stratejik Koordinasyon alanında Genel Sekreter Yardımcılığına atanan Türk, 25 Ocak’tan itibaren Guterres’in politika alanında yardımcılığını üstlenmişti.

Uluslararası haber kaynaklarından edinilen bilgiye göre Birleşmiş Milletler genel Sekreteri António Guterres Avusturyalı BM diplomatı Volker Türk’ü bir sonraki yüksek komiser olarak önerdi.

Guterres’in yakın ve güvenilir bir sırdaşı olan Türk, BM’nin en üst düzey insan hakları işi için Avrupa, Asya ve Afrika’dan bir düzine potansiyel adayı geride bıraktı. Yarışta resmen hiçbir adayı desteklemeyen Biden yönetimi ise, genel olarak Türk’e olumlu yanıt verdi. Hatta ABD’li bir yetkili, “Onu seviyoruz” dedi.

Volker Türk Viyana Üniversitesi’nden uluslararası hukuk alanında doktora derecesine ve Avusturya’daki Linz Üniversitesi’nden Hukuk Yüksek Lisans derecesine sahiptir.

İyi derecede İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilmektedir.


⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.