Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan asgari ücret zammı ile ilgili önemli açıklama

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan asgari ücret zammı ile ilgili önemli açıklama
Yayınlama: 16.06.2022
A+
A-

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan asgari ücret zammı ile ilgili önemli açıklama

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş milyonlarca asgari ücretli çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Numan Kurtulmuş açıklamasında “Asgari ücrette ikinci zam üzerinde çalışılıyor. Bunları bakanlık kamuoyuna paylaşacaktır. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız neredeyse her hükümet toplantısından sonra kamuya seslenişinde bir şekilde alım gücünü artırmaya dönük ilave tedbiri paylaşıyor. Elimizdeki bütün imkanları vatandaşımızın alım gücünü artırmak için seferber etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Hafta başında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 29. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında “Aralık ve Ocak gerçekleşmeleriyle enflasyonun sırtımıza bindirdiği kamburdan, kurtulacağımız 2023 Şubat ve Mart aylarından itibaren önemli ölçüde geride bırakmış olacağız. Son 20 yılda asgari ücreti yüzde 200’e yakın artırdık. Temmuz ayında enflasyon farkları ile milletimizin her kesimini rahatlatacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Yaşanan enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında alım gücü düşen ve zam beklentisi içeresini giren özellikle dar gelirli çalışan ve emeklilerin bu beklentilerine yönelik bir açıklama da geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılmıştı. Bakan Bilgin açıklamasında “Kamu emeklileri ile kamu çalışanlarıyla değil özel sektör emeklileri, eski Bağ-Kur’lular, çeşitli kurumlarda bulunan emekliler de dahil hepsini kapsayan sadece enflasyon farkını değil onların sosyal konumlarını destekleyecek bir çalışmayı sürdürüyoruz. Yani temmuz ayında, bütün çalışanların yüzünü güldürecek hiç olmazsa ‘enflasyona karşı benim devletim benim yanımda’ dedirttirecek bir düzenlemeyi de Türkiye gerçekleştirecek durumdadır.” ifadelerini kullanmıştı. 

Bu açıklamalara birde Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un yaptığı son açıklama eklenince kamuoyunda asgari ücrete temmuz ayında ikinci bir zammın gelebileceği beklentisinin oluşmasına neden oldu.

Numan Kurtulmuş’tan asgari ücret zammı ile ilgili önemli açıklama

Kurtulmuş’un açıklamasındaki diğer dikkat çeken hususlar ise şu şekilde;

-“Asgari ücrette ikinci zam üzerinde çalışılıyor. Bunları bakanlık kamuoyuna paylaşacaktır. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız neredeyse her hükümet toplantısından sonra kamuya seslenişinde bir şekilde alım gücünü artırmaya dönük ilave tedbiri paylaşıyor. Elimizdeki bütün imkânları vatandaşımızın alım gücünü artırmak için seferber etmekteyiz”

-“Asgari ücrette olağanüstü artış yaşanması, vergilerden vazgeçilip vatandaşlara doğrudan destek verilmesi, bütün bunlar alım gücünü artıracak hamlelerdi. Ama Temmuz ayında emekli ve memurların gelirinin artırılması için çalışmalar var.”


⇒ Memur Maaşı Hesaplama Programımız için Tıklayın


⇒ Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programımız İçin Tıklayın


⇒ Diğer Deneme Sınavlarına Katılmak İçin Tıklayın


⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.