Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den milyonlarca çalışanı ve emekliyi ilgilendiren açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den milyonlarca çalışanı ve emekliyi ilgilendiren açıklama
Yayınlama: 15.06.2022
A+
A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den milyonlarca çalışanı ve emekliyi ilgilendiren açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin milyonlarca çalışanı ve emekliyi ilgilendiren Temmuz ayı maaş artışları ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Bilgin;

“Kamu emeklileri ile kamu çalışanlarıyla değil özel sektör emeklileri, eski Bağ-Kur’lular, çeşitli kurumlarda bulunan emekliler de dahil hepsini kapsayan sadece enflasyon farkını değil onların sosyal konumlarını destekleyecek bir çalışmayı sürdürüyoruz. Yani temmuz ayında, bütün çalışanların yüzünü güldürecek hiç olmazsa ‘enflasyona karşı benim devletim benim yanımda’ dedirttirecek bir düzenlemeyi de Türkiye gerçekleştirecek durumdadır” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 14 Haziran 2022 günü Çalışma Ekonomisi Araştırma Topluluğunun 35. Yıl Programına katıldı.

Bakan Bilgin dört meslek gurubundaki memurlara verilecek 3600 ek gösterge ile hiç ek göstergesi bulunmayan memurlar da dahil olmak üzere tüm memurlara verilecek 600 puan ilave ek göstergenin memurları ve emeklileri rahatlatacağını ayrıca bu sayede kamu çalışanlarının emeklilik haklarını da garanti altına aldıklarını belirterek bu çalışmanın 2022 yılı asgari ücret artışından sonra ikinci tarihi bir kazanım olduğunu belirtti. Bu düzenlemenin artık Meclisin gündeminde olduğunu söyleyen Bilgin ayrıca,

Türkiye’nin son dönemde sanayi sektöründeki büyümesinin devam ettiğini, ihracat verilerindeki artışla birlikte sanayi ürünlerinin toplam ihracat içerisindeki payının da arttığını ifade etti.

Türkiye’nin büyümesinin ve özellikle ihracata dayalı büyümesinin çok önemli olduğunu aktaran bakan Bilgin konuşmasında “Şunu da görmemiz ve bilincinde olmamız gerekiyor, o da şu; Türkiye ekonomik dalgalanmalara, enflasyonlara rağmen bu büyümeyi sürdürüyor. O halde enflasyonun tahribatına karşı çalışanları ve emeği korumak bizim vazifemiz. Zaten bunu kamuoyuna Cumhurbaşkanımız, defalarca tebliğ ettiler, biz emeği, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz, yani önümüzde temmuz dönemi var. Sadece kamu emeklileri ile kamu çalışanlarıyla değil özel sektör emeklileri, eski Bağ-Kur’lular, çeşitli kurumlarda bulunan emekliler de dahil hepsini kapsayan sadece enflasyon farkını değil onların sosyal konumlarını destekleyecek bir çalışmayı sürdürüyoruz. Yani temmuz ayında, bütün çalışanların yüzünü güldürecek hiç olmazsa ‘enflasyona karşı benim devletim benim yanımda’ dedirttirecek bir düzenlemeyi de Türkiye gerçekleştirecek durumdadır. Enflasyonist dönemlerde insanların karamsar olması, fiyatların baskısı karşısında yaşadıkları sorunlar önemlidir ama daha önemlisi şudur, bunları aşacağımıza dair inancımız, bunları aşacağımıza dair elimizdeki verilerdir. Bu veriler de Türkiye’nin üretim gücünden kaynaklanmaktadır.” ifadelerine de yer verdi.

 Konuşmasının devamında demokratik devletin ölçüsünün emeği korumak olduğunu söyleyen Bilgin, asgari ücretin yüzde 50 oranında arttırılmasının ve tüm çalışanların ücretlerinden asgari ücretlinin muaf olduğu tutardaki gelir ve damga vergisinin muaf tutulmasının 60 yıldır talep edilen tarihi bir uygulama olduğunu vurguladı.


⇒ 600 Puanlık Ek Gösterge Artışıyla Memurlar Ne Kazandı? Kadro-Kadro Detaylı İnceleme için Tıklayın


⇒ Ek gösterge düzenlemesiyle birlikte özel hizmet tazminatı, ek ödeme ve sosyal denge tutarlarında da artış olacak. Tıklayın


⇒ Ek gösterge memur emekli maaşları ile ikramiyesi için neden önemli? Tıklayın


⇒ Ek gösterge artışının bazı unvanların emekli aylık ve ikramiyelerine etkisi için Tıklayın


⇒Memur Maaşı Hesaplama Programımız için Tıklayın


⇒Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programımız İçin Tıklayın


⇒Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Genel Kültür Deneme Sınavlarına Katılmak İçin Tıklayın


⇒iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.