Engelli İşçinin Görev Yeri Rızası Dışında Değiştirilebilir Mi?

Engelli personelin görev yeri rızası dışında değiştirilebilir mi? Görev yeri değiştirilen engelli personel ne yapmalı?

Engelli İşçinin Görev Yeri Rızası Dışında Değiştirilebilir Mi?
Yayınlama: 17.02.2022
A+
A-

Engelli işçinin görev yeri rızası dışında değiştirilebilir mi? Görev yeri değiştirilen engelli işçi ne yapmalı?

Merhaba, ben bir belediyede engelli kadrosundan kadrolu işçi olarak işe girdim. Engellilik oranım %64. Ayrıca ikinci derece vergi indiriminden de faydalanıyorum. Lise mezunuyum. Önceden destek hizmetlerinde büro içinde çalışırken şimdi beni fen işlerinin santraline verdiler. Ben mevcut işimi yapmaya devam etmek istiyor, yeni görev yerine gitmek istemiyorum. Bu konuda mevzuatın bana tanıdığı bir hak var mıdır?

Merhaba sayın okurumuz,

Çalışmak güzel şey. İşin kıymetini bilmek lazım. Benim genel olarak eğitimlerde söylediğim bir söz vardır. “Karın ekmek ister, ekmek para ister, para da iş ister” yani karnımızı doyurmamız, çoluk çocuğumuza bakmamız için iş lazım, işe de sahip çıkmak lazım.

Sorunuzun cevabına gelince;

Engelli işçinin görev yeri rızası dışında değiştirilebilir mi?

6645 sayılı Kanunun 79. Maddesi ile 5620 sayılı Kanuna eklenen madde şu şekildedir.

EK MADDE 2

 (1) Kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi kadrosunda görev yapan ve ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen işçiler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan işçiler, engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak kurum içinde yer değiştirme talebinde bulunabilir.

(2) Bu kapsamdaki talepler kamu kurum ve kuruluşlarının kadro imkânları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır.

(3) İşçinin kendisinin veya birlikte yaşadığı eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının engellilik durumunun tedavisi sebebiyle kurum içinde yer değişikliği talep etmesi hâlinde, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, işçinin ve bu fıkra kapsamındaki yakınlarının engellilik durumuna uygun olması esastır.

(4) Engellilik durumu devam ettiği sürece kurum ve kuruluşlarca isteği dışında işçinin görev yeri değiştirilmez. Engellilik durumu ortadan kalkan işçiler hakkında genel hükümler çerçevesinde işlem yapılır.

Yukarıda bahsi geçen kanun maddesinin 4. fıkrası gereğince kurumunuz sizin görev yerinizi değiştiremez. Değiştirirse kanuna muhalefet etmiş olur.

Benim naçizane önerim şudur. Yukarıdaki kanun maddesini kurumunuzun yetkilileri bilmiyor olabilirler. Eğer görev yeri değişikliğiniz rızanız dışında yapılmış ise bir dilekçe ile kurumunuza müracaat ederek, 5620 sayılı Kanun maddesini de belirtmek suretiyle, eski görev yerinize tekrar görevlendirilmenizi talep edebilirsiniz.  Bu talep doğrultusunda söz konusu idari tasarruf iptal edilecektir.

Dilekçe vermenize rağmen hakkınızdaki görev yeri değişikliği işlemi iptal edilmiyorsa bu sefer yargı yoluna başvurmanız gerekecektir.

Hangi Mahkemeler Yetkili

Bilindiği üzere normalde işçi-işveren arasındaki uyuşmazlıklarda iş mahkemeleri yetkilidir. Ancak bazı durumlarda, söz konusu işlem tayin işlemi olduğundan, işlemin iptali için idare mahkemesinde de dava açılabilmektedir. Olayın yargı aşamasına gelmesi durumunda yetkili mahkemenin tespiti için lütfen bir avukata danışarak hareket ediniz.

Son olarak şunu da söylemek isterim. Engellilik durumunuza rağmen rızanız dışında bir birimden başka bir birime görevlendiriliyorsanız bunun altında yatan sebeplere de bakmak gerekir. Eğer tarafınıza karşı bir art niyet beslendiğini düşünüyorsanız hukuk çerçevesinde mücadele etmekten geri durmayınız. Fakat bazı durumlarda çalışanın kendisi de bizzat haksız olabiliyor. Yani idare bu işlemi yapmak zorunda kalabiliyor. Bu durumun tahlilini en iyi kendi vicdanınız yapabilir. Eğer kendi yanlışlarınızdan kaynaklı bir görev yeri değişikliği söz konusu ise idare ile yapacağınız bir konuşma ve daha dikkatli olacağınıza dair vereceğiniz teminat emin olun idari işlemin iptali için yeterli olacaktır.

Umarım sözlerim yanlış anlaşılmamıştır. Sorunuza sohbet havasında, hem cevap hem nasihat şeklinde cevap vermek istedim.

Yargı aşamasına gelmeden kurumunuzla uzlaşıp sorununuzu çözmeniz dileğiyle…

Selim SALTAN


Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek personel mevzuatı ile ilgili paylaşımlarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.