Emekli Olan Memur İşyeri Açarsa Prim Ödemesi Gerekir Mi?

Emekli oldunuz. Fakat evde oturmak size göre değil. Bir işyeri açmak istiyorsunuz. Peki bu durumda emekli maaşınızda bir kesinti olacak mı? Detaylar yazımızda… (Okuma Süresi: 1 dk)

Emekli Olan Memur İşyeri Açarsa Prim Ödemesi Gerekir Mi?
Yayınlama: 18.06.2021
A+
A-

Yirmi, yirmibeş yıl gibi uzun bir süreyi memur olarak çalıştıktan sonra emekli olanlar hayatlarını genelde sakin bir şekilde geçirmek ister. Fakat bazı memur emeklileri evde oturmaktan sıkıldıklarından mıdır, yoksa ekonomik olarak biraz daha rahatlamak için midir, ya da bu dünyada ben de varım demek için midir nedir bilinmez kendi nam ve hesaplarına işyeri açabilmektedirler. Yani eski adıyla BAĞ-KUR yeni adıyla 4/B’li olmaktadırlar.

İşyeri açan emekli memurlar haklı olarak; emekli maaşlarında herhangi bir kesinti olup olmayacağını, SGK’ya prim ödenmesinin gerekip gerekmeyeceğini merak ediyorlar. 2006 yılında kabul edilerek 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda çok sık değişiklik yapıldığından kişiler tereddütlerinde haklıdırlar. Bir Kanunda on onbeş yıl içerisinde bu kadar değişiklik yapılması kanunun ilk halinin çalakalem yapıldığını gösterir ki böylesi önemli bir kanunun bu şekilde metne dökülmesi okurun takdirindedir.

İşyeri Açan Emekli Memurların Maaşlarında Kesinti Olur Mu?

5510 sayılı Kanunun ilk halinde, 2008 yılı ekim ayı ile 2015 yılı haziran ayı tarihleri arasında, memur emeklisi iken işyeri açan kişilerin emekli maaşından maaşlarının %15’i oranında kesinti yapılması kararlaştırılmıştı. 2015 yılı temmuz ayı ile 2016 yılı şubat ayı tarihleri arasında ise kesinti oranı %10 olarak değiştirildi. Nihayet 10.02.2016 tarihli ve 6663 sayılı Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla memur emeklisi olup da işyeri açan kişilerin maaşları üzerindeki bu kesinti kaldırılmıştır.

Netice itibarı ile memur emeklisi iken kendi adına işyeri açanların emekli maaşlarında, bugünkü mevzuata göre, 2016 yılı şubat ayından buyana herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Ayrıca SGK’ya da bir prim ödemesi yapılmayacaktır.

Selim SALTAN

Tavsiye Yazı: Sigortalı çalışan bir işçi ek iş yapabilir veya işyeri açabilir mi? Bu durum işveren açısından haklı nedenle fesih sayılır mı? konulu yazımızı okumak için tıklayınız.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.