Şefler üvey evlat mı? Yönetici kadrosunda olup da 3600 ek gösterge verilmeyen sadece şefler kaldı

Şefler üvey evlat mı? Yönetici kadrosunda olup da 3600 ek gösterge verilmeyen sadece şefler kaldı
Yayınlama: 01.07.2022
A+
A-

Yönetici Kadrosunda Olup da 3600 Ek Gösterge Verilmeyen Sadece Şefler Kaldı

Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Meclise 28/06/2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulmuş ve buradan da komisyona havale edilmişti. Kanun teklifi üzerinde görüşmeler sürerken Ak Partili bazı Millet Vekilleri yeni bir Kanun teklifi vererek müdür ve şube müdürleri ile diğer bazı kadroların ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesini önermişti.

İlgili Kanun teklifinde ek göstergesi 3600 yapılması istenilen kadrolar şu şekilde;

En az 3 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte ve yüksekokulları bitirerek mesleğe özel yarışma snavı ile giren ve belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlik sınavı sonunda atanan;

Gelir Uzmanları, İl İstihdam Uzmanları, Mali Hizmetler Uzmanları, Vergi istihbarat Uzmanları, İçişleri Bakanlığı Planlama Uzmanları, İl Göç Uzmanları, Ürün Denetmenleri, Gümrük ve Ticaret Denetmenleri, Sosyal Güvenlik Denetmenleri, Defterdarlık Uzmanlar,

Kanun teklifinde belirtildiği üzere bu kadroların ek göstergeleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir;

1. Derece İçin 3600

2. Derece İçin 3000

3. Derece İçin 2800

4. Derece İçin 2200

5. Derece İçin 1800

6. Derece İçin 1700

7. Derece İçin 1500

8. Derece İçin 1400

Evet bu kadrolara 3600’ün verilmemesi, daha doğrusu ilk teklifte yer almaması zaten bir hataydı ve inşallah yeni verilen Kanun teklifi ile birlikte bu hatadan dönülerek ek göstergeleri yukarıdaki gibi olacak şekilde Kanunlaşacaktır. Tüm bu uzmanlara hayırlı olmasını dileğiyle…

Fakat yeni Kanun teklifindeki 3600 ek göstergenin kapsamı bu kadarla sınırlı değildi. Ek gösterge artışının ilk gündeme geldiği 2018 yılından buyana sürekli söylene gelen ve hükümetin bazı yetkililerince de zaman zaman dile getirildiği üzere başta müdür ve şube müdürü olmak üzere yönetici kadrolarına da 3600 ek gösterge verilmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak gerek sayın Cumhurbaşkanının 6 Haziran 2022 Tarihinde yaptığı açıklama da gerekse 28 Haziran tarihinde TBMM’ne sunulan Kanun teklifinde müdür ve şube müdürlerinin ek göstergesinin 3600’e yükseltilmeyip 3000’de bırakılması geniş bir kesim tarafından eleştiri konusu yapılmıştı.

Nihayet dile getirilen bu eleştiriler bazı Millet Vekillerince duyuldu ve yeni bir Kanun teklifi ile birlikte bu durumun düzeltilmesi için adım atıldı. Kanun teklifinde ek göstergesinin 3600’e çıkartılması istenen müdür ve şube müdürleri ile diğer kadrolar şu şekilde;

Şube Müdürü, Müdür, Sayman, Bölge Müdür Yardımcısı, İl Müdür Yardımcısı, ilçe Müdürü, Daire Başkan Yardımcısı, Başkan Yardımcısı, Şube Müdür Yardımcısı, Müdür Yardımcısı, Sayman Yardımcısı, Hazine Sayman Yardımcısı, Yüksek Okul Sekreteri, Enstitü Sekreteri, Merkez Sekreteri, Kurum Sekreteri, Birlik Sekreteri, Savunma Sekreteri, Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Sivil Savunma Uzmanı kadrosunda bulunanlar, diğer müdür ve başkan unvanlı kadrolar ile bunların yardımcıları, (II) sayılı Cetvelde sayılan unvanların birinci derece dışındaki kadrolarda bulunanların ek göstergelerinin 3600’e çıkartılması yer alıyor.

Kanun teklifinin TBMM’de kabul edilerek yasalaşması halinde yukarıda saydığımız kadroların ek göstergeleri 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren;

1. Derece İçin 3600

2. Derece İçin 3000

3. Derece İçin 2200

4. Derece İçin 2100

Şeklinde uygulanmaya başlanacak.

Kanun teklifi şu şekilde;

Yönetici Kadrosunda Olup da 3600 Ek Gösterge Verilmeyen Sadece Şefler Kaldı

Peki daha önce de dile getirilmiş olmasına rağmen şeflerin ek göstergesi neden 3600’e çıkartılmıyor?

Şube Müdürü, Müdür ve İlçe Müdürlerinin yanı sıra Sayman, Sivil Savunma Uzmanı, Sayman Yardımcısı, Hazine Sayman Yardımcısı gibi kadrolara 3600 ek gösterge verilmesine ilişkin Kanun teklifi Meclise sunulurken Şef kadrosu neden bu kapsamın dışında tutulur?

Yanlış anlaşılmasın 3600 ek göstergeyi alacak tüm memurlarımıza hayırlı olmasını temenni ederiz. Haklarıdır ve almalıdırlar, fakat burada anlatmak istediğimiz başka bir husustur.

Şef kadrosu yönetici kadroları arasında sayılan bir kadro olup sorumluluğu olan, gerektiğinde hesap veren bir kadrodur. Dolayısıyla Sayman, Sivil Savunma Uzmanı, Sayman Yardımcısı, Hazine Sayman Yardımcısı gibi kadrolara verilmesi öngörülen 3600 ek gösterge Şef kadrosuna da mutlaka verilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Belli ki Şef kadrosu unutuldu, fakat biz biliyoruz ki bu ihmal veya hata, artık ne ise, bunun düzeltilmesi meclise sunulacak bir Kanun teklifi kadar kolaydır. Bu anlamda kıymetli Millet Vekillerimizden bu hususa dikkat çekerek şeflerle birlikte yönetici kadroları arasında sayılan diğer denk kadrolardan olan Koruma ve Güvenlik Görevlisi Amiri, Koruma ve Güvenlik Şefi, Bando Şefi, İtfaiye Amiri ile Zabıta Amiri kadrolarına da 3600 Ek Gösterge verilmek üzere Meclise yeni bir Kanun teklifi sunulmasını rica ederiz.

Bu doğrultuda;

Seslerini duyurmak ve kamuoyu oluşturmak adına bir şeyler yapmak isteyen Şef ve yukarıda saydığımız diğer yönetici kadrosundaki memurların gayretlerine destek verdiğimizin,

Ve örneğin, bir imza kampanyası gibi girişimleri olursa, bu girişimi daha çok kitleye duyurmak adına, buradan gerekli paylaşımları yapabileceğimizin kendilerince bilinmesini isteriz.


MAAŞ HESAPLAMA PROGRAMLARIMIZ

⇒ Memur Maaşı Hesaplama Programımız için Tıklayın


⇒ Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programımız İçin Tıklayın


HERKES İÇİN DENEME SINAVLARI

⇒ Deneme Sınavlarına Katılmak İçin Tıklayın


⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. Hüseyin dedi ki:

  Belediyelerin norm kadrosunda bulunan uzman kadrosu da unutulmuş

 2. İslam dedi ki:

  Merhabalar,şeflerle birlikte yönetici kadroları arasında sayılan diğer denk kadrolardan olan Koruma ve Güvenlik Görevlisi Amiri, Koruma ve Güvenlik Şefi, Bando Şefi, İtfaiye Amiri ile Zabıta Amiri kadrolarına da 3600 Ek Gösterge verilmeli saygılarımla.

 3. MUZAFFER dedi ki:

  İNFAZ VE KORUMA BAŞMEMURI DA MAĞDUR 3600 VERİLMEDİ, İNŞALLAH BİR KANUN TEKLUFİYLE VERİRLER

 4. şaban delgici dedi ki:

  2 Yıllık Yüksek okul mezunu Bekçi kadrosuna 3600 Ek gösterge …..4 Yıllık Fakülte Mezunu Bilgisayar İşletmeni kadrosuna 2800 Ek Gösterge verildi. ALLAH AŞKINA BU HAK HUKUK ADALET Mİ ? Nerede bu Recep Tayyip ERDOĞAN……

 5. şaban dedi ki:

  3600 EK Gösterge beraberinde Pek çok haksızlıkları getirdi.Şöyle ki : 4 Yıllık Fakülte Mezunu 1.derecenin 4.kademesi Bilgisayar İşletmeni kadrosunun Ek Göstergesi 2800 oldu.2 Yıllık Önlisans mezunu 1.derecenin 4.kademesi Bekçi kadrosunun Ek Göstergesi ise 3600 oldu.Bu hak hukuk adalet mi.Yoksa düpedüz haksızlık mı ?

 6. emekli gelir şefi dedi ki:

  Gelir İdaresi teşkilatı bünyesinde yapılan özel yarışma sınavında başarı göstererek şeflik unvanı almaya hak kazandık ve gelir şefi olarak devletin idari yapılanmasında en küçük birimi yönetme ve sorumluluğunu üstlendik. Yeri geldi 3600 ek gösterge verilen Gelir uzmanları da alt kadromuzda çalıştı. Şube müdür yardımcılarına dahi 3600 ek gösterge verilirken bizler maalesef Genel İdari Hizmetler sınıfında sayılan unvanların dışındaki çuvala atıldık. bize takdir edilen ek gösterge 2800. Kanundaki bu adaletsizlik giderilerek hakkımız olan ve emeklilikte yaşam standardımızı bir nebze yükseltecek 3600 ek göstergenin bizlere de verilmesi gerekir.