Sözleşmeli personele kadro konusunda çalışmalar başladı

Sözleşmeli personele kadro konusunda çalışmalar başladı
Yayınlama: 16.07.2022
A+
A-

Sözleşmeli personele kadro konusunda çalışmalar başladı. Öne çıkan yöntem ise 3+1 yöntemi. Bu yöntemin detayları ile konu hakkındaki tespitlerimize geçmeden önce kamuda ne kadar sözleşmeli personel çalışıyor kısaca bilgi verelim.

Kamuda Ne Kadar Sözleşmeli Personel İstihdam Ediliyor

Kamuda yarım milyonun üzerinde sözleşmeli personel çalışıyor. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının 2022 yılı ilk çeyrek verilerine göre kamuda çalışan sözleşmeli personel sayısı tam olarak 565 bin 35  kişi.

Hangi kurumda ne kadar sözleşmeli personelin çalıştığına bakacak olursak, en çok sözleşmeli personel istihdamı 415 bin 231 kişi ile genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinde bulunuyor. Bu kapsamdaki kurumların başında ise Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı geliyor.

Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerini 41 bin 969 kişi ile KİT’ler, 27 bin 141 kişi ile özel kanunu bulunan kuruluşlar, 26 bin 195 kişi ile YÖK, üniversiteler ve yüksek teknoloji enstitüleri takip ediyor. Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerinde ise toplam 24 bin 532 sözleşmeli personel çalışırken İl Özel İdarelerinde bu sayı 759 kişi…

Detaylı bilgi için “Kamu Sektörü İstihdam Sayıları 2022” tablosunu inceleyebilirsiniz. Tıklayın.

Yakın tarihte çözüme kavuşturulan ek gösterge konusu ve asgari ücrete ara zam yapılmasından sonra sırada kamuda çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi var. Hükümetin bir çok etkin üyesi tarafından muhtelif zamanlarda yapılan açıklamalar ile bu konu zaten her daim gündemde tutulmuş ve yıl bitmeden somut adımların atılacağı belirtilmişti. Hatırlanacağı üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’de en son bir televizyon programına katılarak burada, asgari ücrete yapılan zamdan sonra, ilk gündem maddelerinin sözleşmeli personele kadro konusunun olduğunu söylemişti.

Konuya ilişkin somut adımlar atılmaya başlandı

Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin yol haritasının ve uygulanacak yöntemin belirlenmesi hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları bayram öncesinde bir araya gelerek konuyu görüşmeye başladılar. Yapılacak toplantılar Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının koordinasyonunda yürütülecek ve bu toplantılarda, uygulanabilecek en makul yöntemin belirlenmesi için çalışılacak.

Henüz resmi bir açıklama olmasa da bu konuya ilişkin bazı medya organları tarafından bir takım kulis bilgileri paylaşılmaya başlandı. Yapılan haberlere göre sözleşmeli personele kadro verilmesi yani memur kadrolarına geçirme çalışması tüm sözleşmeli personelleri kapsayacak şekilde düzenlenecek. Bir diğer bilgi ise sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinde 3 +1 yönteminin uygulanması. Yani sözleşmeli personel kadrolarında üç yıl çalışanlar takip eden bir yıl içerisinde memur kadrolarına geçirilecek. Bu yöntem zaten başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere hali hazırda sözleşmeli personel çalıştıran bazı kurumlarda uygulanmaktaydı. Dolayısıyla, medyaya yansıyan bilgilere göre, bu yöntemin tüm kurumlarda uygulanacak şekilde yaygınlaştırılması üzerinde çalışılıyor diyebiliriz.

Elbette yıl sonuna kadar bir çok farklı yöntem üzerinde konuşulacak ve bir çok farklı taslak metin hazırlanacaktır. Bugünden konuşulan şeylerin bu haliyle kalmayıp farklı bir sunumla karşımıza çıkma ihtimalide bir hayli yüksektir. Zira biz bunu ek gösterge mevzusunda görmüştük. Hatırlanacağı üzere ek gösterge ile ilgili değişik zamanlarda yapılan bir çok açıklamaya rağmen sonuç pek çok memurun beklediği gibi olmamıştı. Dolayısıyla sözleşmeli personele kadro konusunda da benzer şeyler yaşanacaktır.

Son ana kadar farkı kesimler tarafından açıklamalar yapıldıktan sonra son sözü Sayın Cumhurbaşkanımız söyleyerek hükümetin bu konudaki çözüm yöntemini kamuoyuyla paylaşacaktır. O güne kadar yapılan tüm açıklamaları bir varsayım olarak değerlendirmek gerekir…

Burhan SAĞLIK


MAAŞ HESAPLAMA PROGRAMLARIMIZ

⇒ Memur Maaşı Hesaplama Programımız için Tıklayın


⇒ Sözleşmeli Personel Maaşı Hesaplama Programımız İçin Tıklayın


HERKES İÇİN DENEME SINAVLARI

⇒ Deneme Sınavlarına Katılmak İçin Tıklayın


⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.