UBGT Nedir? Resmi Tatil Günleri Hangi Günlerdir?

UBGT Nedir? Bu soru ister işçi isterse memur olsun tüm çalışanlar için önem arz eder. Peki bu günler hangi günlerdir? Hangi günler resmi tatil günüdür? (Okuma Süresi: 1 dk)

UBGT Nedir? Resmi Tatil Günleri Hangi Günlerdir?
Yayınlama: 18.07.2021
A+
A-

UBGT Nedir? Hangi günler resmi tatil günüdür? Bu sorular ister işçi isterse memur olsun tüm çalışanlar için önem arz eder. Çünkü bu günler resmi tatil günleri olup işyerlerinde işe ara verilen zamanlardır. Çalışanlar bu günlerde işe gitmeyip tatil yaparlar. Bu günlerde çalışmayan işçilerin maaşlarında herhangi bir kesinti olmaz. Ücretlerini tam alırlar. Fakat ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işe ara vermeyip çalışmanın devam ettirildiği işyerlerinde çalışan işçilerin ücreti diğerlerine göre farklıdır. İş Kanununun 47. maddesine göre bu günlerde çalışan işçilere normal ücretlerine ek olarak bir günlük ücret daha ödenmesi gerekmektedir. Bu konuyu başlıca bir yazımızda anlatmıştık. Yazımızı okumak için aşağıdaki resme tıklayınız.

Bir yıl içerisinde toplamda 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü vardır. Ulusal bayram ve genel tatil günleri 2429 sayılı Kanun ile düzenlenmiş olup kanun metnine ulaşmak için tıklayınız >> Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun

2429 sayılı Kanuna göre 29 Ekim Cumhuriyetin kuruluş günü olduğundan ulusal bayramdır. 28 Ekim günü saat 13.00’dan başlar ve 29 Ekim günü devam eder. 29 Ekimin dışında 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 15 Temmuz günleri ile Milli ve Dini Bayramlar genel tatil günleri olarak düzenlenmiştir.

 • 29 Ekim-Ulusal Bayram-1,5 Gün
 • 23 Nisan-Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı-1 Gün
 • 19 Mayıs- Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı-1 Gün
 • 30 Ağustos-Zafer Bayramı-1 Gün
 • Ramazan Bayramı-Arefe günü saat 13.00’dan itibaren 3,5 Gün
 • Kurban Bayramı-Arefe günü saat 13.00’dan itibaren 4,5 Gün
 • 1 Ocak-Yılbaşı tatili-1 gün
 • 1 Mayıs-Emek ve Dayanışma Günü-1 Gün
 • 15 Temmuz-Demokrasi ve Milli Birlik Günü-1 Gün

Bir yıl içerisinde toplam 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü bulunduğundan ve bu günlerin hangi günler olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Aşağıda ise ulusal bayram ve genel tatil günlerinde (UBGT) çalışanlar hakkında bilinmesi gereken birkaç notu okuyabilirsiniz.

Bir yıl içerisinde toplam 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil (UBGT) günü vardır. Bu günlerden sadece 29 Ekim günü ulusal bayram olup 1,5 gündür. Mili ve Dini bayramlar ile diğer günler genel tatil günü olarak geçer.

İşçinin UBGT günlerinde çalıştırılabilmesi için ya o işyerinde uygulanan toplu iş sözleşmesinde veya bireysel iş sözleşmesinde buna yönelik hüküm olmalı ya da işçinin çalışmayı kabul etmesi gerekmektedir.

UBGT günlerinde çalışmayan işçi o gün için ücretini tam alır.

UBGT günlerinde tatil yapmayarak çalışan işçiler ise ek bir günlük ücret daha alır. Bu tutar İş Kanunu ile getirilen alt sınır olup bugünlerde çalışan işçilere verilecek ücret miktarları toplu sözleşmelerle arttırılabilir.

UBGT günlerinde çalışan işçilerden daha sonraki günlerde bu çalışmalarına karşılık serbest zaman veya izin kullanmaları, ücretlerinden vaz geçmeleri istenemez.

UBGT günlerinde çalışan işçinin o günkü çalışma süresi normalden az olsa bile işçiye ücreti tam olarak ödenir. Yani işçi bayram günlerinin birinde bir saat dahi çalışmış olsa yine de o günün ücretini tam alacaktır.

Arefe günlerinin tam gün tatil yapılması kamu kurumlarında çalışan işçiler için geçerlidir. Özel sektör çalışanlarının arefe günlerinde saat 13.00’a kadarki çalışmaları normal çalışma olarak kabul edilir. Bu kişilere arefe günü 13.00’a kadar olan çalışmaları için herhangi bir ek ücret ödemesi yapılmaz.

UBGT günlerindeki çalışmalarıyla birlikte eğer işçinin haftalık çalışma süresi 45 saati aşıyorsa o işçiye ayrıca fazla mesai ödemesi de yapılır.

İsa ARAS

Yargıtay Karar Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
 1. Yaşar Özdemir dedi ki:

  Tşk.ederim daha bi aydınlattınız çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.