Unvan değişikliği sınavına hatalı soru iddiasıyla itiraz edildi

Unvan değişikliği sınavına hatalı soru iddiasıyla itiraz edildi
Yayınlama: 17.09.2022
A+
A-

Unvan Değişikliği Sınavına Hatalı Soru İddiasıyla İtiraz Edildi

Yerel yönetimler personelinin görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı 21.08.2022 tarihinde Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiş, sınav sonuçları ise 05.09.2022 tarihinde sinavbaşvuru.anadolu.edu.tr adresinden açıklanmıştı.

Tarafımıza müracaat eden bir aday sınavda hatalı bir soru olduğu ve bu nedenle de Anadolu Üniversitesine bizzat giderek hatalı olduğunu düşündüğü sınav sorusunu inceleyip itirazda bulunduğunu belirtti.

Ayrıca kendisi gibi, aynı soruya itiraz etmek üzere, müracaatta bulunan başkalarının da olduğunu belirten aday, sınav evraklarına ulaşım izni için belirlenen 300 Türk Lirasını yatırdıkları ve Eskişehir’de bulunan Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi binasına bizzat giderek söz konusu sınav evraklarını gözetmenler eşliğinde incelediklerini söyledi.

Özellikle bir sorunun cevap şıkkının optik okuyucu tarafından hatalı kodlanmış olduğunu fark ettiklerini söyleyen aday, sorunun bilgi sorusu olup yoruma açık bir soru olmadığı, dolayısıyla cevabının optik okuyucu tarafından kesin bir şekilde yanlış okunduğunu düşündüklerini belirtti.

Örnek vermek gerekirse sorunun doğru olan cevap şıkkı (b) iken optik okuyucunun aslında yanlış şık olan (c) şıkkını doğru kabul edip bu şekilde puanlama yaptığını söyleyen aday, sınavı bir soruyla kaybettiğini, itirazda bulunduğu sorunun doğru kabul edilmesi durumunda sınavda başarılı sayılacağını söyledi.

1 Soru Bile Çok Önemli!

Söz konusu sınav sorusunun iddia edildiği gibi optik okuyucu tarafından hatalı okunduğunun tespit edilmesi durumunda sınava giren tüm adayların puanları bu durumdan etkilenecektir.

1 soruyla 60 puanın altında kalmış olan adayların varlığı gibi tam tersi durumda olup söz konusu itirazlar sonrasında, ilgili sorunun cevabının değişmesiyle birlikte, 60 puanın altına düşecek adayların olması muhtemeldir. Bilindiği üzere 60 puanın baraj puanı olarak kabul ediliyor ve sınavda başarılı sayılmak için en az 60 puan almak gerekiyor.

Ayrıca sınavda başarılı olan adaylar bir mülakat sürecinden de geçeceklerdir. Yazılı ve sözlü sınav ortalamasının alınması suretiyle belirlenecek puan üzerinden kişilerin başarı sıralaması yapılacağı için, ilgili sorunun cevabının değişmesi doğal olarak tüm adayları etkileyen bir durum olacaktır.

İtirazda bulunan adayın Anadolu Üniversitesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, soru içeriğiyle ilgili verilen dilekçeler 15 gün içerisinde değerlendirilerek neticelendirilecek ve puan değişikliği olması durumunda yeni puanlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimleri Genel Müdürlüğüne gönderilecek.


⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Hakim OLAN dedi ki:

    Merhaba, böyle basit, kişinin beyanına dayanan haberler yaparak iscimemur.net olarak bir yere gelemezsiniz. Türkiye’nin en güzide üniversitelerinden olan Anadolu Üniversitesinin yapmış olduğu bu sınavı, kuruma bile sormadan 60 puan almayı başaramamış bir kişinin beyanıyla haber yapıyorsunuz. Bu sınavda başarılı olmuş ve sürecin hızlı bir şekilde neticelenmesini bekleyen binlerce insan var. Böyle basit, düşünmeden yazılan ve başarılı insanların haklarını elde etme süreçlerini olumsuz etkileyecek haberler yapmamanız hususunda istirham ederim.

    1. Daha Hakim OLAN dedi ki:

      Böyle bir hata sonucu sizin sürecinizin uzama ihtimali vardır fakat bu öğrencilerin değil o güzelleme yaptığınız Üniversite’nin hatasıdır. Ben de bizzat Eskişehir’de gidip soru kitapçıklarını ve soruların cevap anahtarını gördüm. Kesinlikle bir sorunun cevabının cevap anahtarında hatalı kodlandığına gözlerimle şahit oldum. Sizin sürecinin olumsuz etkilenecek diye insanların hak aramasını engelleyemezsiniz. Bu konuda biraz daha saygı göstermenizi istirham ederim. İyi günler.