Mahalli İdareler Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav Sonuçları Açıklandı

Mahalli İdareler Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav Sonuçları Açıklandı
Yayınlama: 05.09.2022
A+
A-

Mahalli İdareler Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav Sonuçları Açıklandı

Yerel yönetimlerde çalışan memurların 21 Ağustos 2022 tarihinde girdiği Mahalli İdareler Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavının sonuçları açıklandı.

Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan sınavın sonuçları yine Anadolu üniversitesinin internet sayfasında yayınlanarak adayların erişime açıldı. Adaylar sınav sonuçlarına e-Devlet üzerinden de erişebilmektedir.

Sınav sonuçlarını görüntülemek için tıklayın…

Sınavda Başarılı Sayılmak İçin Puanların En Az Kaç Olması Gerekiyor?

Bilindiği üzere Mahalli İdareler Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavında üç bölüm bulunuyor. Bunlar Yerel Yönetimler Mevzuatı, İdari ve Mali Mevzuat ve Ortak Konular ‘dan oluşuyor.  Sınavda başarılı sayılmak için değerlendirmenin nasıl yapılacağı hususunda ise farklı yorumlar bulunmaktadır. Bazılarına göre yukarıda saydığımız bu üç konunun aritmetik ortalamasının en az 60 puan olması gerektiğini iddia ederken bazıları ise her bölümden ayrı ayrı en az 60 puan alınması gerektiğini söylüyor. Peki doğrusu nedir?

Bu konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ‘e daha önce yapılan bir başvuru var. Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün verdiği cevap ise konuyu yoruma açık bırakmayacak şekilde anlaşılır kılıyor. Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü tarafından CİMER’e başvuran kişiye verilen cevaba göre yazılı sınavda başarılı olabilmek için üç ayrı dersten alınan puanların toplamının aritmetik ortalamasının altmış ve üzeri olması gerekiyor. Söz konusu cevap şu şekilde…


07/11/2018 tarihli ve …… sayılı CİMER başvurunuz incelenmiştir.

18/04/1999 tarihli ve 23670 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmeliğinin, 12 nci maddesinin 3 üncü fıkrasında “Yazılı sınav, yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Yazılı sınavda en az altmış puan alanlar başarılı sayılırlar” hükmü uyarınca yazılı sınavda başarılı olabilmek için üç ayrı dersten alınan puanların toplamının aritmetik ortalamasının altmış ve üzeri olması gerekmektedir.


2 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe giren yeni yönetmelikte ise aynı konu şu şekilde düzenlenmiştir; “Yazılı sınav, yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Yazılı sınavda başarılı sayılmak için en az altmış puan alınması zorunlu olup duyuruda belirtilir.” Yeni yönetmeliğin ilgili kısmında farklı ifadeler yer alsa bile eski yönetmelikteki hükümle aynı anlamı taşıdığı ortadadır. Dolayısıyla yazılı sınavda başarılı olabilmek için üç ayrı dersten alınan puanların toplamının aritmetik ortalamasının altmış ve üzeri olması gerekiyor.

 

⇒ iscimemur.net’i twitter da takip etmek ister misiniz? Tıklayın

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.