Toplu Sözleşme İkramiyesindeki Yüzde Bir Şartına Yürütmenin Durdurulması Kararı Verildi

Toplu sözleşme ikramiyesindeki yüzde bir şartına Yürütmenin Durdurulması Kararı verildi, toplu sözleşme ikramiyesi, Selim Saltan

Toplu Sözleşme İkramiyesindeki Yüzde Bir Şartına Yürütmenin Durdurulması Kararı Verildi
Yayınlama: 26.12.2021
A+
A-

Toplu sözleşme ikramiyesindeki yüzde bir şartına Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı verildi.

Sitemizin kıymetli yazarlarından Üstat Selim SALTAN beyefendi daha önceki bir yazısında 6. dönem memur toplu sözleşmesindeki yüzde bir detayını ele almış ve bir kaç farklı yönden konuyu anlatmıştı. Üstat yazısında hem toplu sözleşme ikramiyesinin ne olduğunu ve ne zamandan beri verile geldiğini hem de son toplu sözleşmedeki yüzde bir mevzusunun başta Anayasa olmak üzere hukuka aykırılık teşkil ettiğini dile getirmişti.

Ve hatta toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanma şartını yüzde bir barajına bağlamanın yeni sendikaların kurulmasını engelleyeceği gibi mevcut bazı sendikalarında üye kaybederek kapanmasına neden olabileceği tespitinde bulunmuştu. Yargıya intikal etmesi halinde toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanma koşulu olarak getirilen yüzde bir şartının iptal edileceği öngörüsü de yine Üstadın bir başka değerlendirmesiydi.

İlgili yazıyı okumak için tıklayın…

Geçen süre içerisinde meydana gelen gelişmeler kıymetli yazarımızın tespitlerinde ve öngörüsünde ne kadar haklı olduğunu göstermiştir. Zira ilk defa 6. dönem memur toplu sözleşmesine koyularak toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanmada, kurulu olduğu hizmet kolundaki sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısının yüzde birinden fazlası üyeye sahip sendikalara üye olma koşulu hakkında Danıştay “Yürütmenin Durdurulması” kararı vermiştir.

Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikasının söz konusu şartın iptali için açtığı davada, Danıştay 12. Dairesi Yürütmenin Durdurulması kararı vererek toplu sözleşme ikramiyesinden sendikaya üye tüm memurların yararlanmasının önünü açmıştır. Danıştay 12. Dairesinin Yürütmenin Durdurulması kararındaki hüküm kısmı aşağıda yer almaktadır.

iscimemur.net olarak Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikasını tebrik eder söz konusu kararın tüm memurlara ve sözleşmeli personellere hayırlı olması dileriz…

Toplu sözleşme ikramiyesindeki yüzde bir şartına Yürütmenin Durdurulması Kararı verildi


Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek personel mevzuatı ile ilgili paylaşımlarımızdan anında haberdar olabilirsiniz…

iscimemur.net özellikle yerel yönetimlerde çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personelin çalışma hayatı içerisinde karşılaştıkları özlük veya bordro konularındaki sorulara mevzuatsal dayanakları ile birlikte cevap bulabilecekleri bir platformdur.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.