Memur, Ambar Memuru, Evlendirme Memuru, Tahsildar Gibi Bazı Kadrolar İçin Yeni bir Düzenleme Şart

3. dereceye yükselemeyen bazı memur kadroları için yeni düzenleme şart, Mahalli İdareler Norm Kadro Yönetmeliği, memur, ambar memuru, evlendirme memuru, tahsildar, mutemet gibi kadrolar için yeni düzenleme şart

Belediyelerde farklı unvanlarda pek çok memur bulunmaktadır. Bu memurların, kadro dereceleri itibariyle, hangi dereceden memuriyete başlayıp hangi dereceye kadar yükselebilecekleri ise Mahalli İdareler Norm Kadro Yönetmeliğinde düzenlenmiştir.

Mahalli İdareler Norm Kadro Yönetmeliğine göre pek çok farklı kadronun 1 ve 3. derecelere kadar yükselebilme, atanabilme imkânı vardır. Mahalli İdareler Norm Kadro Yönetmeliğinde yapılan 2/4/2015 tarihli son düzenleme ile birlikte de 5. Dereceden aşağıya inemeyen Zabıta Memurları ile İtfaiye Erlerine 3. Dereceye atanabilme hakkı getirilmiştir.

Bu düzenleme ile artık 3. Dereceye atanabilen zabıta ve itfaiye personelinin özel hizmet puanlarında 6 puanlık bir artış olmuştur. Bu artış ise bugün ki katsayılarla 102,00 TL’ye tekabül etmektedir. Güncel katsayıları görmek için tıklayın…

 Ayrıca 3. Dereceyi işgal ettikleri için artık Yeşil Pasaport alma hakları da vardır.

Kadro derecesinin memurlar için taşıdığı önemi ve memurların maaşı ile özlük haklarına etkisini anlattığımız yazımıza ulaşmak için tıklayın…

Bu arada Norm Kadro Yönetmeliği ve Genel İdari Hizmetler Sınıfı içerisindeki kadrolar arasında önemli bir iş yüküne sahip, kurumların bel kemiği denebilecek kadrolardan olan Bilgisayar İşletmeni ve Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni kadrolarının da 3. Dereceye atanma hakkı mevcuttur.

Memur, Ambar Memuru, Evlendirme Memuru, Tahsildar, Mutemet Gibi Bazı Kadrolar için Yeni bir Düzenleme Şart

Birazdan tıpkı bilgisayar işletmeni ve veri hazırlama kontrol işletmeni gibi kurumlar için önemli görevler icra eden fakat bu iki kadro gibi 3. Dereceli kadrolara atanma hakkı bulunmayan birkaç farklı kadrodan bahsedeceğim. Belki 5. Dereceli kadroda unutulmuş olan bu kardeşlerimizin sesini duyurabilir ve 3. Dereceli kadroya atanabilmeleri noktasında katkımız olur.

Kamuda özellikle de belediyede çalışan memurların tamamı bilgisayar kullanmakta olup internetin kesilmesi veya “Sistem Gitti” gibi durumlarla karşılaşılması durumlarında hiçbir iş yapılamamaktadır. Tahsildar para alırken bilgisayar programını kullanarak para almakta, yine bilgisayar vasıtası ile dekont vermektedir. Ambar memuru mal giriş -çıkışını bilgisayar programı kullanarak kaydetmektedir. Mesai saatleri gerektiğinde cumartesi ve pazar günlerine hatta akşam saatlerine bile yayılan evlendirme memurları da evlenecek kişilerin kimlik bilgilerini bilgisayardan sorgulamakta, bilgisayar aracılığıyla sisteme kaydetmektedir.

Bunun farkına varamadığı tahmin ettiğim bazı yetkililer tarafından çıkarılan Mahalli İdareler Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Bilgisayar İşletmeni ve VHKİ kadrosuna atanmak için MEB onaylı sertifika, olmadı üniversitede bilgisayar dersi aldığına dair trankript, oda olmadı 60 saatlik hizmet içi eğitimden geçmiş olmak gibi ilginç şartlar getirmişlerdir. Halbuki yukarıda saydığımız tüm kadrolar bilgisayar kullanmakta ve işlerini bilgisayar ile yürütmektedirler.

Burada anlatmak istediğim tüm memur çalışanlar bilgisayarla çalışmaktadırlar. Memur unvanlı çalışanlar da bilgisayar işletmeni unvanlı memurlardan farklı bir iş yapmamaktadır. Yani hepsi aynı işi bilgisayar vasıtası ile yapmaktadır.

Dolayısıyla tıpkı bilgisayar işletmeni, veri hazırlama kontrol işletmeni gibi kadrolara verilen 3. Dereceye inebilme hakkının memur, ambar memuru, evlendirme memuru, tahsildar, mutemet vb. unvanlı kadrolarda bulunan memurlara da verilmesi gerekir.

Bu sebeple;

2022 yılı Nisan-Mayıs aylarında nüfus artış veya eksilişi sebebi ile yayınlanacak olan Mahalli İdareler Norm Kadro Yönetmeliğinde bu düzenlemeler yapılarak yukarıda saydığım unvanlar için benzer iyileştirmeler yapılabilir. Bu düzenleme söz konusu kadroların hem maaşlarının artması hem de yeşil pasaport alabilmeleri anlamına gelecektir.

Selim SALTAN

Kadrosu Değişen Memur Yeni Kadronun Maaşını Ne Zaman Alır?


Sosyal Medya hesaplarımızı takip ederek personel mevzuatı ile ilgili paylaşımlarımızdan anında haberdar olabilirsiniz…

Diğer Gönderiler

Sıradaki Gönderi

Comments 2

  1. Arif Olcay says:

    Ambar memuru kadrosunda görev yapmaktayım Bir an önce bizlere de yeşil pasaport alabilmemiz için kadro derecemizin 3 Luk dereceye geçilmesini istiyorum.

  2. Arif Olcay says:

    İçişleri bakanlığı mahalli idareler genel müdürlüğü Ambar memuru kadrosunda görev yapmaktayım.Kadro derecemizin 3.dereceye yükseltilmesini istiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Gönderiler

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist